Sněhová kalamita uvěznila v Protivanově na Olomoucku desítky lidí

Přívaly sněhu způsobily problémy na řadě míst – jednou z nejpostiženějších obcí byl Protivanov na Olomoucku. Sníh tam zasypal všechny příjezdové cesty a obec zůstala až do odpoledních hodin odříznutá od okolního světa. Ve vánici uvízly čtyři desítky vozidel, včetně několika kamionů a autobusů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silnice I/38 mezi Jihlavou se Znojmem byla kvůli uvízlým kamionům zcela neprůjezdná | Zdroj: ČTK

Na cestě mezi Malým Hradiskem a Protivanovem uvízlo několik desítek aut. „Jel jsem a tady už bylo napadaných 30 čísel sněhu, tak jsem myslel, že to ještě půjde projet, protože jsem tam viděl auta, za mnou taky. Pak už to nešlo ani dopředu, takže jsem se snažil vycouvat. Vycouval jsem asi 5 metrů a už mě to stáhlo ke straně a nedalo se nic dělat,“ popisuje jeden z řidičů.

„Kolem čtvrté hodiny jsme najeli na tuto silnici, kde byly sněhové jazyky. Bohužel před námi stála auta a svrchu přijela další a nešlo to ani tam, ani tam. Snažili jsme se vyprostit auta, ale foukalo takovým způsobem, že zatímco jste jednoho potlačil o metr, tak napadlo 10 nebo 20 centimetrů sněhu zpátky,“ říká muž, kterého sníh na dlouhé hodiny uvěznil.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Protivanově na Olomoucku natáčel redaktor Tomáš Minarčík

Nedobrovolně strávila noc v Protivanově i Nikola Duřteková, která cestovala autobusem z Boskovic do Plumlova. „Před Protivanovem jsme stáli asi pět hodin, řidič musel zaparkovat. Řekl, že je evakuace a všichni jsme museli odejít z autobusu,“ popisuje dívka.

„Někdo zůstal venku, nás naštěstí nechal kamarád přespat u sebe. Nikdo nám nepomohl, nikoho to nezajímalo. Pak jsme vyrazili pěšky domů. Rodiče o tom věděli, ale nemohli nám nijak pomoct,“ svěřuje se Nikola.

Velitel hasičů z Protivanova však říká, že dělali maximum možného. „Byli jsme nasazeni už včera v osm hodin večer a od té doby jsme se snažili lidi, co byli postižení a zůstali ve vozidlech, evakuovat do Protivanova do hasičské zbrojnice. Tam jsme udělali evakuační tábor, poskytli jsme jim stravu a tekutiny. Dneska začaly vyprošťovací akce,“ uvádí velitel Alois Kovář.

Tomáš Minarčík, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme