Sněžení a silný vítr komplikují dopravu na silnicích i na železnici, přibývá nehod

Sněžení a silný vítr opět trápí Česko. Podle předpovědí meteorologů může na některých místech napadnout do neděle i přes 30 centimetrů sněhu. V terénu jsou silničáři a problémy jsou už i na železnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravu po celé zemi komplikuje vydatné sněžení | Zdroj: ČTK

V Královéhradeckém kraji způsobuje problémy hlavně silný vítr, především v Orlických horách, kde se vytváří sněhové jazyky a závěje. V terénu jsou pluhy, sypače a za nimi sníh prakticky opět uzavírá některé silnice.

Podle Petra Zimy ze Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje jsou hned na několika úsecích závěje, které budou muset odstranit sněhové frézy.

„Všechny silnice, zejména na otevřených úsecích, se poměrně rychle zafoukávají velkou vrstvou sněhu, řádově až metr. Uzavírali jsme další dva úseky silnic a to mezi Olešnicí v Orlických horách směrem na Polom a jednu z přístupových cest do Deštného od křižovatky na Plasnici,“ říká Zima.

U Rokytnice v Orlických horách uvízl v závěji osobní vlak. K jeho vyproštění a uvolnění trati musela být přivolána fréza.

„Jako další opatření na této trati budeme pravděpodobně zavádět jízdu frézy před každým vlakem tak, aby byla zaručena sjízdná dopravní cesta,“ dodává Tomáš Drvota ze správy Železniční a dopravní cesty.

Kamiony se nedostanou přes hraniční přechod v Náchodě Bělovsi. Policie ho uzavřela kvůli vážné nehodě, která se stala na polské straně. Podle Ivany Ježkové z Krajské policie Královéhradeckého kraje se zatím nedá odhadnout, kdy polská strana provoz na silnici směr Klodsko obnoví.

Na Mladoboleslavsku hlásí policisté zvýšený počet dopravních nehod v důsledku nepřízně počasí.

„Jsou to převážně ťukance, takže plechy, nicméně máme i pár lehce zraněných a situace není opravdu dobrá na celém okrese. Celý okres je zasažen ochromením dopravy díky sněhu a počasí,“ potvrzuje mluvčí tamních policistů David Schön.

Silný vítr fouká ve vyšších polohách Jeseníků, i tam se místy tvoří sněhové jazyky. Na Jesenicku chumelí od rána a cestáři mají plné ruce práce s čištěním vozovek. Do terénu už museli nasadit i frézu. Motoristy varují před jazyky.

Na Šumpersku se sněhové jazyky tvoří zejména na Skřítku a na jesenické straně zase v Ostružné. Doprava tu byla poměrně komplikovaná a často vázla. Pluh nestačil sníh z vozovky odklidit, a tak se k němu přidala fréza, aby úzkou silnici rozšířila. Postupně jezdí nahoru a dolů, sypač za ní a cestu ještě solí.

Motoristé musí být obezřetní i jinde. Na většině silnic leží rozbředlý sníh po chemickém posypu a pod koly aut ujíždí. Na inertně udržovaných komunikacích je ujetá vrstva s drtí.

Sněhové jazyky a závěje hrozí až do sobotního rána na Moravě a ve Slezsku. Meteorologové proto doporučují řidičům, aby při cestách do hor použili sněhové řetězy.

Andrea Švubová, Martin Pařízek, mta, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme