Německo 0:3 Česko

Sněžení a vítr komplikují dopravu, v Krkonoších je orkán

Silný vítr a sněžení přerušily na řadě míst republiky dopravu. V západních a severních Čechách zablokovaly některé silnice kamiony, popadané stromy zase zastavily dopravu na železnici. Několik dopravních nehod se stalo také na Trutnovsku - problémy mají hlavně kamiony v kopcích. V Krkonoších dosahuje vítr rychlosti orkánu, a tak nejezdí lanovka na Sněžku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhový příval si vyžádal četné dopravní nehody. V Ústeckém kraji se střetl kamion s osobním vozem. | Zdroj: ČTK

V Plzeňském kraji je situace nejhorší zřejmě na Tachovsku, kde dnes napadlo ve vyšších polohách přes 20 centimetrů mokrého sněhu. Pod jeho vahou a pod nápory větru padají na dopravní komunikace stromy. U Klenčí pod Čerchovem spadl strom dokonce na osobní auto, ve kterém v momentě pádu stromu nikdo nebyl. Popadané stromy odstraňují z komunikace průběžně hasiči.

Dopravu v Plzeňském kraji také komplikují kamiony, které na mnoha místech stojí. Hlášeno je již několik nehod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stav počasí sledují také reportéři Radiožurnálu: Ivana Bernáthová v Libereckém kraji a Zdeněk Trnka v kraji Karlovarském

Přes deset centimetrů sněhu napadlo i na Šumavě. Sníh padá také v Krušných horách, kde vlivem větru vznikají na silnicích i sněhové jazyky.

I v Karlovarském kraji od rána nepřetržitě hustě sněžilo. Za krátkou dobu na některých místech regionu napadla několikacentimetrová vrstva sněhu, což i zde způsobilo celou řadu komplikací v dopravě.

„Dopravu blokovaly především kamiony v kopcích, které buď uvízly a nemohly vyjet, nebo se bály sjet dolů. Dopravu komplikovaly i padající stromy, které ležely na povrchu vlhkého, mokrého sněhu. A v jednom případě i utržená skála,“ potvrdil vedoucí krajské zimní údržby Josef Bulka.

Pomalu jedoucí kolona aut směrem do Prahy na silnici I/2 v Mukařově se potýkala s uježděnou vrstvou sněhu | Foto: Jan Rosenauer

Na Karlovarsku se sněžení v nižsích polohách mění v déšť. Z Německa se ale blíží studená fronta, proto může v těchto místech v podvečer hrozit ledovka. Doprava se dostává do kalamitního stavu zejména v okolí Chomutova.

„Ve vyšších polohách komplikuje situaci silný vítr, který vytváří závěje a jazyky. Museli jsme dnes v okolí Božího Daru nasadit sněhovou frézu, abychom tam zajistili průjezdnost. Je potřeba počítat s tím, že silný vítr bude celou noc a sněžení, nebo srážky, rovněž mohou celou noc komplikovat dopravu v celém Karlovarském kraji,“ varuje vedoucí krajské zimní údržby Josef Bulka.

ČTĚTE TAKÉ: V severní a západní Francii nefunguje kvůli vichřici elektřina

Uvízlé kamiony zejména v kopcích komplikují dopravu také v Libereckém kraji, kde za poslední dvě hodiny napadalo až deset centimetrů nového sněhu.

„Sjízdnost je velice špatná. Doporučujeme velkou opatrnost řidičům, zejména v nákladní kamionové dopravě. Co se týká kamionové dopravy, tak očekáváme velké komplikace právě v oblasti Svoru směrem na Varnsdorf a potom mezi Desnou, Harrachovem a Harrachovem-celnicí,“ popisuje aktuální situaci na silnicích hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil.

Silničáři se snaží sníh z vozovek odstraňovat a doporučují řidičům nákladních aut, aby auta pokud možno odstavili a do kopců vůbec nevyjížděli. Všechna vozidla by měla být zaopatřena zimní výbavou. Na chemicky udržovaných okruzích leží rozbředlá sněhová vrstva, nebezpečné horské úseky jsou kryté posypem.

Sněhová nadílka v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Uzavřená je také železniční trať mezi Frýdlantem a Raspenavou. Osobní vlak tam narazil do stromu. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Cestující vozí autobusy. Doprava na železnici byla přerušena na více místech, většinu překážek se však postupně daří odstranit.

„Tam, kde se teprve sjízdnila trať, tam se ty vlaky pomalu rozjíždějí. Tam, kde byly náhradní autobusy, tak dojely. Ten dozvuk může ještě probíhat,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Nad hřebeny Krkonoš se prohání silný vítr, který místy dosahuje až rychlosti přes 127 kilometrů v hodině. Lze jej tedy již definovat jako orkán, pro něhož platí hranice 118 km/h. Kvůli větru tak nejede poslední úsek lanovky na Sněžku. Od deseti hodin stojí Medvědín i Mísečky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počasí v Krkonoších sleduje reportér Radiožurnálu Martin Pařízek

„Fouká tady opravdu silný, nárazový vítr,“ říká z oblasti Pomezních bud reportér Radiožurnálu Martin Pařízek. Silný vítr také způsobuje, že čerstvě prohrnuté cesty se téměř okamžitě zase zavírají. I v nižších polohách Krkonoš vystřídal sníh déšť.

S přibývajícím časem sněžení pomalu ustává, a tak se úprava vozovek silničářům víceméně daří. Další problémy mohou nastat s dalším náporem sněžení, který se očekává ve druhé polovině noci.

V nižších polohách vítr tak silný není, nicméně ve Vrchlabí či Hradci Králové dnes naměřili rychlost 40 kilometrů v hodině.

Hasiči zasahovali u desítek případu v Moravskoslezském kraji a na Olomoucku. Nehoda, kterou způsobil na dálnici D1 u Břestu na Kroměřížsku vítr, zapříčinila uzavření dálnice. Zmíněný úsek měl být zprovozněn kolem 15. hodiny.

Meteorologové varují, že silný vítr by se měl nad Českem prohánět ještě do sobotního poledne, kdy by mělo dojít k jeho rozptýlení. Každopádně do té doby varují před možností vzniku sněhových jazyků a závějí, a to zejména ve vyšších polohách.

ČRo, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme