Sníh a mráz zatím v lesích Prachaticka příliš neškodily

Zima zatím v lesních porostech na Prachaticku příliš neškodila. Lesníci ale mají obavy z dalšího mokrého sněhu. Přemrzlé a tudíž křehké stromy, tak ohodnotili obhlídku pracovníci Městských lesů Prachatice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé prochází pod zasněženými stromy.

Lidé prochází pod zasněženými stromy. | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Jednatel společnosti František Štěrba upozornil na nebezpečí mokrého, těžkého sněhu, který může přinést oteplení: "Škody jsou zvláště na okrajích porostů narušených po kalamitě. Obáváme se, že když napadne další mokrý sníh, tak to bude ve větším rozsahu. Zatím je to v desítkách kubíků."

Mokrý a těžký sníh nevidí rádi ani lesníci na Českokrumlovsku. Z průzkumu terénu vyplývá, že nejvíce by mohl poškodit borovicové porosty u vrcholu Kluk. Mezi pachateli největších škod je ale také mlha v kombinaci se silným mrazem, i kvůli nim se lámou větve a vršky stromů.

Lesní správce Lesů ČR v Českém Krumlově Radek Kordač doplnil: "Když teploty spadnou k mínus 20 stupňům, tak je to náročné pro techniku, ale i pro koně. Ideální je, když je pět stupňů pod nulou a pět centimetrů sněhu, pak se pracuje dobře. Pozitivní je, že nedochází k poškozování cest a nejsou potíže s přibližováním dřeva. Staré úsloví praví, že mráz je nejlepší cestář."

Kvůli přetíženým korunám stromů od sněhu se navíc nedoporučuje vstupovat do lesů na celém území republiky. Náhlý pád ulomené větve nebo dokonce celého stromu, a to nejen v borových porostech, může zavinit vážné újmy na zdraví lidí.

Václav Malina, Petra Matoušková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme