Sníh opět komplikuje dopravu. Na silnicích i železnici

Přívaly sněhu znovu paralyzují dopravu v Česku. Zastavil se provoz na několika železničních tratích a silničáři uzavřeli pro osobní nebo nákladní auta více než tři desítky komunikací. Nejvíc v Libereckém, Karlovarském a Ústeckém kraji. Kvůli přívalům sněhu vyhlásily Frýdlant a Albrechtice u Frýdlantu na Liberecku kalamitní stav. Velké komplikace na silnicích hlásí i Vysočina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Havířově-Životicich havaroval na čerstvém sněhu autobus MHD

V Havířově-Životicich havaroval na čerstvém sněhu autobus MHD | Zdroj: ČTK

Jedním z nejpostiženějších regionů je Liberecký kraj. Kalamitní stav tam vyhlásil Frýdlant, kde od včerejška napadlo téměř 50 centimetrů sněhu a podle starosty Dana Ramzera ho už není kam odklízet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci na Liberecku přiblížil v Ozvěnách dne náměstek hejtmana pro dopravu z Libereckého kraje Martin Sepp.

„Ve městě momentálně pracuje těžká technika a snažíme se nadílku, kterou jsme dostali za posledních 14 dní, nějakým způsobem uspořádat tak, aby město mohlo začít standardně fungovat. Město už nezvládalo základní údržbu a průjezdnost hlavních tras, museli jsme vyhlásit kalamitní stav,“ vysvětlil.

O vyhlášení kalamitního stavu uvažovaly taky v Liberci a Jablonci nad Nisou. Jak ale v poledních Ozvěnách dne uvedl Martin Sepp, náměstek hejtmana pro dopravu Libereckého kraje, situace v kraji je stabilizovaná a hlavní tahy jsou s velkou opatrností průjezdné. „Máme osm uzavírek, jsou to ale komunikace třetích tříd, které spojují menší obce. Nasadili jsme tam hned ráno těžkou techniku a tak předpokládám, že odpoledne bude situace už lepší,“ uvedl.

„Z hlediska kraje proto zatím nevidím důvod, proč by Liberecký kraj vyhlašoval kalamitní stav,“ řekl Sepp.

Řada silnic je uzavřena také v Karlovarském a Ústeckém kraji. Silničáři mají v terénu veškerou techniku, na Ústecku se soustředí už jen na odklízení sněhu na hlavní tazích. Horské silnice jsou tam uzavřené.

Jak informoval zpravodaj Radiožurnálu, v horských oblastech stále sněží a silný vítr tvoří závěje. Neprůjezdná je většina silnic v Krušných horách, uzavřen je hlavní tah z Chomutova na Horu Svatého Šebestiána. Silničáři navíc z Jáchymova na Boží Dar zavedli kyvadlovou dopravu. Auta bez doprovodu sypačů tímto úsekem neprojedou. Na hřebenech Krušných hor je snížená viditelnost, na silnicích se tvoří až několikametrové závěje. Silničáři proto apelují na řidiče, aby, pokud to jde, vůbec nevyjížděli. Na dálnici D8 se situace stabilizovala.

Velké komplikace na silnicích i nadále hlásí i Vysočina. Prakticky po celém kraji stále chumelí a silný vítr vytváří sněhové jazyky. Po celé Vysočině je řada uvízlých kamionů a nákladních aut.

Problémy byly také na D1. Okolo 111 kilometru ve směru na Prahu se tam před polednem vytvořila kolona po srážce několika kamionů. Dálnice D1 je ale nyní s velkou opatrností průjezdná. Řidiči ale musí počítat s vyjetými kolejemi ve sněhu.

Na hlavních i vedlejších tazích celé Vysočiny to velmi klouže ve vrstvě sněhu a ve sněhových jazycích. Podle výhledu by mělo ale sněžení na Vysočině odpoledne pomalu ustávat a situace by se tak mohla uklidnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci na českých silnicích přiblížil také na Rádiu Česko redaktor ze Zelené vlny ČRo Bohuslav Beneš.

Kalamita se dotkla i mezinárodních tahů - Němci zavřeli dálnici A17 mezi Drážďany a českou hranicí směrem na Prahu. Jak informoval na Rádiu Česko redaktor ze Zelené vlny Českého rozhlasu Bohuslav Beneš, v opačném směru čeští policisté uzavřeli dálnici D8 z Ústí nad Labem na směrem na Drážďany. Neprůjezdný je pro kamiony také přechod Hora sv. Šebestiána do Německa. V kopci tam stojí kamiony. A uzavřený je také přechod Hřensko směrem do Německa kvůli uvolněné skále.

Situace na železnici se mírně zlepšuje

Některé regionální tratě na severu Čech se už podařilo profrézovat a jsou sjízdné s určitými omezeními. Problémy jsou hlavně na tratích mezi Prahou a Kolínem a Turnovem a Libercem. Vlaky tam nabírají velká zpoždění.

Pavel Halla ze Správy železniční dopravní cesty Radiožurnálu řekl, že vlaky v tuto chvíli stojí na osmi tratích.

Tomáš Šácha, Andrea Strohmaierová, Martin Křížek, Katka Brezovská, Jan Beneš, Dagmar Cestrová, pir, Hana Mikulincová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme