Sníh ve městech roztál, objevují se metráky psích exkrementů

Města nejen na jižní Moravě se po zimě pustila do odklízení psích exkrementů. Roztál sníh a na veřejných prostranstvích se objevily hromádky, které majitelé po svých psech neuklidili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

psí exkrement na chodníku

psí exkrement na chodníku | Foto: Eva Odstrčilová

„My uklízíme, ale máme malé bobíky. Když se pejsek vykaká, tak to posbíráme do pytlíčku a hodíme do popelnice,“ říká majitelka menšího pejska na sídlišti Písečná v Blansku.

Možnosti, jak lidé mohou po svém čtyřnohém miláčkovi uklidit, na sídlišti jsou, i když nejjistější je vzít si s sebou igelitový sáček.

„Tady býval odpadkový koš. Už není, tak si nosíme sáčky z domu,“ pokračuje paní s tím, že si také všímá toho, že jakmile roztaje sněhová pokrývka, na trávnících mezi domy se objeví to, co dosud skrývala. Stovky psích exkrementů:

Přehrát

00:00 / 00:00

O problému úklidu psích exkrementů po zimě natáčel Michal Záboj

„Vadí nám to, protože pak se člověk bojí stoupnout na trávník. Všimla jsem si toho, že lidé hodně neuklízí po těch velkých psech.“

„Není to jen po zimě. Myslím si, že je to pořád. Ale po zimě je to teda nejhorší,“ dodává jedna z obyvatelek sídliště. Podobně to vidí také vedoucí odboru komunální údržby blanenské radnice Miroslav Pokorný:

„Psí exkrementy jsou vidět, protože slezl sníh, tráva, která by je trošku schovala, neroste, takže jsou na chodnících, jsou na zelených plochách a jsou samozřejmě vidět. To je pravidelně každý rok, protože pejskaři jsou celkem neukáznění, neuklízí po svých miláčcích.“

V Blansku proto nedávno začala očista města, která se přibližně v tuto dobu opakuje každý rok. Do ulic vyrazil pracovník Technických služeb se speciálním vysavačem, který psí hromádky sbírá. A potvrzuje, že po zimě jich je ve městě požehnaně, denně jich vysaje i 40 kilogramů.

Statisíce ročně

S úklidem psích exkrementů po zimě se začalo i jiných městech.

„Po zimě jsme zjistili, že pod sněhem leží velké množství psích exkrementů,“ popisuje mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová a dodává, že způsob úklidu je teď stejný jako v Blansku:

„Už jsme informovali technické služby, které pro nás zajišťuje společnost Tempos a v ulicích by se měl objevit speciální pojízdný vozík, který tyto psí exkrementy vysává.“

To v Brně, konkrétně v jeho největší městské části Střed, problémy s psími exkrementy, které se objeví po zimě, nejsou. V centru města se totiž uklízí pravidelně a také sníh tam nevydrží nikdy moc dlouho.

„Samozřejmě to, že po zimě je vidět víc psích exkrementů, jsme zaznamenali a úklidové firmy, které pro nás vykonávají úklid, jsme na to upozornili,“ říká mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián a dodává:

„Obecně se však dá říct, že my máme ten úklid tak kvalitně pokrytý, že nějaké speciální akce dělat nemusíme, protože historické jádro se čistí denně a ostatní lokality městské části se uklízí dvakrát týdně. To, že někdo do něčeho šlápne, to bych nekladl za vinu nám, jako spíš nedisciplinovaným pejskařům.“

Úklid centra Brna od psích exkrementů stojí měsíčně skoro 160 tisíc korun. V Blansku dá město ročně na ten samý účel přes čtvrt milionu, které by radnice mohla ušetřit, pokud by majitelé po svých pejscích důsledně uklízeli.

Sáčky na psí exkrementy | Foto: Honza Ptáček

„Největší potíže jsou v sídlištních celcích, kde je samozřejmě velká koncentrace obyvatel a s tím je spojené množství chovaných psů,“ uvádí zástupce ředitele Městské policie v Blansku Stanislav Sotolář. Povinnost majitelů uklízet je dána vyhláškou. Neučiní-li tak, hrozí jim pokuta.

„Pokud strážník zjistí porušení obecně závazné vyhlášky, tak projedná přestupek s přestupcem. To znamená, že posoudí, zda postačí domluva. Pokud podle jeho posouzení domluva nepostačí, tak potom přistupuje k uložení sankce. Na místě to lze řešit blokově do tisíce korun. Jinak je tam samozřejmě možnost celý přestupek oznámit správnímu orgánu do komise pro projednávání přestupků, kde je sankce až do výše třiceti tisíc korun.“

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme