Sobotka chce zrušit buňku v Duchcově i přes rozhodnutí ústeckého vedení ČSSD

Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka dál trvá na zrušení buňky v Duchcově. Krajské vedení strany ji nezrušilo ani nevyloučilo žádného člena. Koalice s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti tak ve městě pokračuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Sobotka se chce případem znovu zabývat v prosinci na jednání Ústředního výkonného výboru. „Budeme trvat na tom, co už jsme řekli jako vedení strany,“ říká a objasňuje:

„Myslím si, že na tom jsme se jednoznačně všichni shodli. Máme v tom silnou podporu i řady lidí z Ústeckého kraje. A dostávám reakce voličů, kteří jednoznačně podporují mé stanovisko, abychom trvali na zrušení místní organizace v Duchcově.“

Sobotka chce duchcovské vyloučit z ČSSD

Podle Sobotky by stranu měli opustit všichni členové, kteří s koalicí souhlasili. „Pokud se rozhodli toto učinit, ačkoli znali jasný názor celé řady dalších členů ČSSD, tak by ze sociální demokracie měli odejít,“ tvrdí.

Ústecký krajský výkonný výbor ČSSD včera organizaci v Duchcově nezrušil, všichni tři z pěti zastupitelů zůstávají členy strany.

Nové vedení Duchcova:
- starostou zastupitelé zvolili Zbyňka Šimberu (ČSSD),
- místostarostou je komunista Stanislav Strohmeier,
- v 21členném zastupitelstvu má koalice ČSSD, KSČM a DSSS 12 hlasů (sociální demokracie se od této koalice distancovala),
- v sedmičlenné radě bude mít ČSSD tři zástupce, stejně jako KSČM, jedno DSSS.

„Naše místní organizace nebyla ještě zrušena. Já si myslím, že tato strana je legitimní strana, myslím tím DSSS. KSČM také. Takže já jsem udělal koalici tak, jak jsem si myslel, že je nejrozumnější. Ale vyjednávali pouze ti, kteří byli zvoleni,“ řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Podle něj jiné spojení než s DSSS a KSČM nebylo možné. Koaliční smlouvu podle starosty podepsalo pět zvolených zastupitelů a s místními orgány strany ji neprojednávali.

Předseda krajského výboru Radek Scherfer změnil svůj názor po starostově vysvětlení.

„Neshledáváme uzavřenou koaliční smlouvu v rozporu se stanovami, takže místní organizaci jsme nenavrhli ke zrušení. Naopak žádáme a prosíme vedení strany a naše ministry, aby se věnovali nepřizpůsobivým občanům a vyloučeným lokalitám,“ uvedl Scherfer.

K názoru, že by duchcovská buňka neměla být zrušená jako celek, se přiklonila také šéfka okresní organizace a členka krajského výboru Dagmar Waicová nebo poslanec a další člen výboru Jaroslav Foldyna.

David Černý, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme