Sobotka navštívil muniční sklad ve Vrběticích, úřady prý situaci podcenily

Premiér Bohuslav Sobotka přijel do zničeného muničního skladu ve Vrběticích. Po prohlídce areálu se sešel se starosty okolních obcí. Někteří z nich kritizují pomalou reakci úřadů a podceňování toho, co se tady skutečně odehrálo. Jednání se zúčastnili také hasiči, policisté a vojáci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Premiér chtěl mluvit s místními, se starosty, se zástupci hejtmanství a také se záchranáři. Podle jeho slov zastihl výbuch české úřady nepřipravené: „Nejsou vytvořeny plány na to, aby bylo možné munici rychle převézt pryč, musíme věci stavět od začátku," uvedl Sobotka.

„Já pevně věřím, že ministerstvo obrany bude schopné připravit, v relativně krátkém čase, možnosti pro transport munice odtud z Vlachovic-Vrbětic,“ dodal.

Chybí nejen plány, jak rychle odvézt pryč munici, ale i záložní sklady pro její bezpečné uložení.

„V okamžiku, kdy dojde k takové události ve velkém muničním skladě, tam, kde je soustředěno velké množství munice, tak nejsou vytvořeny žádné záložní plány například na to, aby bylo možné tuto munici operativně někam převést,“ řekl premiér.

Firmy jsou prý ochotné munici odvést, ukazuje se ale, že nemají kam, a to v tuto chvíli nemá ani stát. Sobotka uvedl, že bude komerční cestou hledat prostory k uskladnění munice a chce, aby se na tom firmy finančně podílely.

Vyšetřování se odkládá

Vyšetřování případu komplikují neřízené výbuchy, které se ze skladu stále ozývají. Naposledy se dvě detonace z areálu ozvaly dnes odpoledne. Pyrotechnici nyní z kamer, které epicentrum neustále sledují, zjišťují, odkud detonace přesně šly.

Teplota epicentra je stále příliš vysoká na to, aby se do místa výbuchu mohli dostat vyšetřovatelé. Brzdí se tím i pátrání po dvou pohřešovaných zaměstnancích ostravské firmy Imex Group.

Andrea Kratinová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme