Socha Antikoncept v Třeboni upozorňuje na nebezpečnost hormonální antikoncepce

Josefína Jonášová, umělkyně nastupující generace, vystavuje v Třeboni svá díla. Upozornila na sebe zejména sochou s názvem Antikoncept, která je inspirovaná autorčinou zkušeností s trombózou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Antikoncept představuje zážitky z prodělané trombózy | Foto: www.josefinajonasova.cz

„Socha pramení z mého nemilého zážitku, že jsem prožila a přežila nemoc trombózu,“ vypráví Josefína Jonášová.

„Během nemoci jsem měla strach o nohy, bylo to nepříjemné. V podvědomí se mi zvětšily, a když jsem si črtala, tak mi do toho lezly pořád ty velké nohy. Pak jsem zjistila, že je to vlastně podvědomý strach, tak jsem se rozhodla, že to takhle ztvárním do sochy.“

„Zároveň to apeluje na to, že jsem trombózu měla z hormonální antikoncepce. Ne že bych teď přímo bojovala proti antikoncepci, ale je to takový vykřičník,“ upozorňuje sochařka.

Absolventka sochařského ateliéru Akademie výtvarných umění Jaroslava Róny za sochu získala cenu rektora. Dílo Antikoncept i další sochy Josefíny Jonášové můžou návštěvníci vidět ve foyer třeboňského divadla denně mimo pondělí do 28. dubna.

Mária Pfeiferová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme