Sochu svatého Václava obemkne ostnatý drát. Školáci si připomenou oběti komunismu

V pražských ulicích i některých regionech se dnes budou procházet lidé ve vězeňských mundúrech. Rozdají stužky, které mají připomenout a uctít oběti komunistického režimu. Společnost Člověk v tísni se svým vzdělávacím programem Jeden svět na školách připravila pro školáky i promítání filmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Václavském náměstí v Praze se uskutečnil druhý ročník akce Den Příběhů bezpráví | Zdroj: ČTK

Na plátně Nové scény Národního divadla a kina Světozor uvidí film Petra Nikolaeva Kousek nebe.

Na 700 žáků tak bude mít na konci školního roku možnost poznat že láska, přátelství a soudržnost pomáhaly důstojně přežít v nejtěžších dobách komunistického režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl Karel Strachota z organizace Člověk v tísni

Po promítání se školáci sejdou na Václavském náměstí, kde bude socha svatého Václava obemknuta ostnatým drátem. Na něj pak dobrovolníci pověsí vězeňské mundúry.

Druhý ročník Dne Příběhů bezpráví je součástí vzdělávacího programu Jeden svět na školách.

„Tou naší hlavní pomůckou jsou dokumentární filmy. My se snažíme prostřednictvím projekcí filmů a následných debat s pamětníky, kteří sami zažili komunistické bezpráví, přiblížit mladým lidem touto pro ně atraktivní formou události, které se v té době staly. Jednou z příležitostí je přijít právě do kina na film Kousek nebe,“ zve Karel Strachota ze společnosti Člověk v tísni.

Před dvaašedesáti lety byla popravena politička Milada Horáková

Číst článek

Podle něj mají mladí lidé o toto období zájem: „Velice často zaznívá, já se jich musím zastat, že je tohle období nezajímá. Naše zkušenost je víceméně opačná. To, že nemají dostatek informací není jejich vina, to je vina nás dospělých a vzdělávacího systému,“ dodává Strachota.

V letech 1948 - 1989 bylo popraveno 241 vězňů. V dolech, hutích, lomech a věznicích zemřelo 8.000 lidí.

Klára Bílá, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme