Sociologický průzkum proběhne na Hlučínsku, prozkoumá změnu života v regionu

Skupina českých sociologů si položila otázku, jak se za posledních 100 let změnil život na Hlučínsku. Odpovědět se na ni chystají v příštím roce, kdy v regionu proběhně dotazníkový průzkum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tužka na prázdném papíře | Foto: Fotobanka stock.xchng

Hlučínsko bude v příštím roce pod drobnohledem sociologů. Místní obyvatelé se zúčastí velkého průzkumu, který má zjistit, jak odlišně se v regionu měnil životní styl ve srovnání se zbytkem republiky.

„Vybrali jsme si Hlučínsko, protože předpokládáme, že se modernizuje jiným způsobem než ostatní části České republiky,“ vysvětluje Helena Kubátová z Univerzity Palackého.

Vědci plánují oslovit tři generace lidí na Hlučínsku. Aby Kubátová s kolegy pronikla mezi starousedlíky, musela si najít někoho jako zprostředkovatele.

Přehrát

00:00 / 00:00

O práci sociologů na Hlučínsku se zajímala Kateřina Daňková

„To máte těžké. Když přijde cizí člověk, zaklepe u dveří, tak mu málokdo otevře,“ říká Anna Malchárková, Hlučíňanka každým coulem. O zdejších lidech píše knihy a zná místní náturu jako nikdo.

První dojmy olomoucké socioložky byly veskrze pozitivní. „První věc, které si všimnete hned, jak sem přijedete, je absolutní čistota a výstavnost domů. Pak zjistíte, že lidé jsou pracovitější. Potom zjistíte, že skoro 80 % o sobě říká, že věří v boha, “ poznamenává Helena Kubátová.

Na začátku socioložku Kubátovou asi nejvíce překvapilo, jak běžné je na Hlučínsku třeba zametání chodníků. Podle ní je až nakažlivé.

„Často jsou prostředím dotlačeni k zametání i ti, kteří se přistěhují třeba z Ostravy. Nedá jim to, protože všichni v sobotu zametají. Oni pak jdou taky, aby zapadli,“ podotýká Helena Kubátová.

Hlučínsko na mapě ČR | Foto: Muzeum Hlučínska

Za posledních zhruba 100 let se na Hlučínsku život výrazně proměnil, potvrzují to i místní. „Změnilo se hodně. Kdysi měl každý kousek pole, žilo se jinak. Dneska jsou všichni zaměstnaní, všichni dojíždějí,“ říká Monika Ruská z Bolatic, která se i s rodinou do průzkumu zapojí.

Dotazníkový sběr začne v dubnu a potrvá asi do června. Sociologové osloví vzorek zhruba 600 lidí. Výsledek budou moci zobecnit na celé Hlučínsko.

Sebraná data pak sociologové vyhodnotí a vzniknou z nich dvě odborné publikace. Vydat je chtějí nejpozději do dvou let.

Kateřina Daňková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme