Sokolovská nemocnice má nové, moderně vybavené oddělení pro léčbu mozkových příhod

Nemocnice v Sokolově má nové iktové centrum. Díky němu bude moci ošetřit více pacientů s cévní mozkovou příhodou. K dispozici mají lékaři moderní přístrojové vybavení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedoucí lékař iktového centra sokolovské nemocnice Aleš Novák ukazuje jedno z lůžek pro pacienty s mozkovou příhodou

Vedoucí lékař iktového centra sokolovské nemocnice Aleš Novák ukazuje jedno z lůžek pro pacienty s mozkovou příhodou | Foto: Karlovarský kraj

Iktová jednotka funguje v sokolovské nemocnici od roku 2008 a jednalo se o vůbec první oddělení v Karlovarském kraji, které se specializovalo na cévní mozkové příhody. Nemocnice ovšem chtěla, aby se oddělení stalo součástí certifikovaných pracovišť.

V roce 2011 uspěla, podmínkou však byla modernizace celého oddělení. Podle společnosti Nemos, která má zařízení od kraje pronajaté, nevyhovovalo kvůli počtu lůžek a optimální nebylo ani z hlediska hygienických norem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila Andrea Strohmaierová

Nyní se podle vedoucího lékaře oddělení pro léčbu akutních mozkových příhod Aleše Nováka jedná o moderně vybavené pracoviště s 11 lůžky. Lůžka třeba umí pacienta zvážit, podle toho pak lékař dávkuje lék na rozpuštění sraženiny v mozku.

„Je zde komplexní zázemí, které můžeme využívat včetně nově vzniklé rehabilitace. A to, co je nejpodstatnější, je to, že můžeme využívat i ventilátory. To znamená, jsme schopni se postarat o pacienty se selháním dechových funkcí, což před tím jsme nebyli schopni,“ řekl Novák.

Mrtvice je třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice. A nemocných stále přibývá. Například v roce 2011 ošetřili lékaři v Sokolově na 560 pacientů s mozkovou příhodou.

„Skutečně se jedná o civilizační chorobu. A s posunem demografické křivky do větších věkových kategorií narůstá i počet pacientů, kteří jsou touhle civilizační chorobou postiženi. Nicméně neznamená to, že by pacient dejme tomu v 18 či 19 letech nemohl cévní mozkovou příhodu utrpět. Pravděpodobně to bude jiný typ než u toho pacienta v 60 nebo 70 letech věku, kdy se jedná nejčastěji o uzávěr tepny sklerotickým plátkem, ale není to raritou,“ podotkl Novák.

Třicet procent pacientů odejde po svých

Mrtvice je onemocnění, kde důležitou roli hraje čas. Pokud se nemocnému dostane péče brzy, má velkou šanci se uzdravit, což se daří – počet uzdravených roste.

Pokud přijde pomoc za delší dobu, šance je naopak hodně malá. Od prvních příznaků, jako je například povislý koutek nebo porucha řeči, by se měl nemocný do nemocnice dostat do tří, maximálně čtyř hodin.

„Pokud k nám přijede s dvanáct hodin trvající cévní mozkovou příhodou, pravděpodobně už toho moc nenaděláme, tam už ten deficit je natolik fixovaný a to ložisko nedokrvení uvnitř mozku natolik vyvinuté, že ani intenzivní péče nesvede nic než postarat se o ostatní životní funkce a pokud možno probudit k životu zbývající mozkové buňky,“ uvedl Novák.

Podle něj je to v současnosti tak, že zhruba 30 procent pacientů je schopno opustit péči lékařů „po svých“.

„Těch zbývajících 70 procent se to může půl na půl vrstvit mezi pacienty, kteří mají lehký deficit, a těch třicet procent třeba může být pacientů, kteří vyžadují nějakou institucionální péči,“ dodal Novák.

Rekonstrukce oddělení stála 20 milionů korun, které zaplatil Karlovarský kraj. Dalších 15 milionů získala nemocnice z dotačních titulů na přístrojové vybavení.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme