Sokolovská nemocnice si připsala světový unikát při operaci žlučníku

Chirurgům sokolovské nemocnice se povedla mimořádná operace. Pacient, který má onemocnění ledvin a je léčený takzvanou domácí dialýzou, podstoupil operaci žlučníku bez přechodu na jiný typ čištění krve. Taková kombinace při zákroku břicha je ojedinělá na celém světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na operačním sále (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Při domácí dialýze probíhá čištění krve přes dutinu břišní, kam si pomocí kanyly nemocný lije speciální roztok. A právě zde mohla po operaci nastat řada komplikací, říká chirurg a operatér Ivo Stowasser.

„Po operaci mohlo být riziko, že se dialyzační roztok mohl dostávat třeba přes břišní stěnu ven. A nebo tím, že se tam roztok nalije, mohl utlačovat různé další orgány, které mohly být, byť málo, porušené,“ vysvětluje lékař a doplňuje:

„To se u nás nestalo. Operace proběhla bez komplikací, takže jsme si byli víceméně jistí a začali jsme tu dialýzu asi po osmi hodinách od operace, takže jsme nečekali desítky hodin, byly to opravdu jen hodiny.“

Sokolovské nemocnici poslední dobou stoupá zájem o domácí dialýzu. Pacientům tak odpadne pravidelné dojíždění do zařízení na takzvanou umělou ledvinu.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme