Songfest v Paláci Akropolis přivítá nový rok podle lunárního kalendáře

Přestože většina zemí už má oslavy nového roku dávno za sebou, Čína se na ně teprve chystá. Podle jejího lunárního kalendáře se s příchodem února přehoupne pomyslná ručička zvěrokruhu do znamení Hada. K této příležitosti se dnes v Paláci Akropolis uskuteční již tradiční hudební festival Songfest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Songfest.cz - Rok tygra 2010 | Foto: ArtsMarketing.cz

Celým programem bude provázet herec Jaroslav Dušek a zakladatelka projektu Feng-Jün Song. Ta se k české kultuře dostala náhodou. Vše začalo na vysoké škole cizích jazyků v Pekingu, kde poprvé uslyšela Dvořákovu Rusalku v podáni Emy Destinové.

„Tam jsem se dostala k bohemistice, kde mě zlákala česká Rusalka, a pak jsem vlastně odcestovala do její domoviny,“ vypráví.

Po příjezdu do Prahy začala studovat filozofickou fakultu a s kamarády si založila jazzovou kapelu. Na východní tradici však nikdy nezanevřela, a tak se zrodila i myšlenka na multižánrový festival Songfest.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na festival Songfest zve reportérka Magdalena Medková

Z počátku šlo o malý komorní koncert k oslavám čínského nového roku, postupně se však vyvinul v celostátní festival. Jeho hlavní podstatou je podle zakladatelky přiblížit východní kulturu Západnímu světu.

„Diky globalizaci a multikultuře není problém, abychom se potkávali s východní kulturou, ale snažíme se představit zdejšímu publiku opravdu to nejlepší, s nejvyšší kvalitou,“ popisuje Feng-Jün Song.

Každý rok se tak vedle sebe postaví hudebníci z Asie a osobnosti z české kultury. Vedle koncertu nabízí festival i doprovodný program. Letos jsou pro návštěvníky připraveny například tvůrčí dílny, výuka čchi anebo slavnostní křest biografie čínské zpěvačky a jejího instruktážního videa o základních dechových principech.

„My pracujeme prioritně na našem dechu, pomocí konkrétních fyzických pocitů se orientujeme v našem těle a v našem dýchání. Tyto základní a velice jednoduché techniky se lidé učí sami formou zábavy, hry a díky té hře se vlastně vrací ke své přirozenosti, kde jsme všichni jenom dítětem,“ vysvětluje zpěvačka.

Kdo dnes večer nemá jiný program, je srdečně zván do paláce Akropolis. Rozhodně tam prý bude co slavit. Nový rok má být totiž podle zpěvačky o mnoho klidnější než ten předchozí.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme