Soud musí opět řešit spor mezi farností v Heřmanovicích a Pozemkovým fondem

Velký den pro malou obec v podhůří Jeseníků. To je dnešek očima obyvatel Heřmanovic na Bruntálsku. Tamní farnost se dlouhé roky bezúspěšně domáhala desítek hektarů půdy. Do sporu musel vstoupit Ústavní soud, který okresním soudcům nařídil, aby rozhodly. A právě dnes se očekávané přelíčení koná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud | Foto: Ladislav Bába

400 obyvatel, dvě prodejny potravin, dřevěné roubenky a kostel. Tak vypadají Heřmanovice na Bruntálsku. Tamní farnost se s Pozemkovým fondem soudí o desítky hektarů polností a lesů.

Justice však dosud od toho dávala ruce pryč, s odkazem na církevní restituce. Ústavní soud ale nařídil, aby okresní soudci rozhodli. Generální vikář diecéze Martin David věří, že ve sporu uspějí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor mezi farností v Heřmanovicích a Pozemkovým fondem přiblížila v Ranním Radiožurnálu reporáž Andrey Čánové.

„V případě Heřmanovic je to opravdu maličké společenství věřících, které se ze svých peněz stará o kostel. Ale režijní náklady s provozem kostela jsou čím dál tím větší. Čím dál více stojí třeba pojistné budovy, energie nebo zaplacení revizí, ať už elektřiny nebo hasících přístrojů,“ řekl Radiožurnálu.

Trvalý jáhen Marcel Jedelský, který se o Heřmanovice stará, má ve složitém právním sporu jasno: „My jsme vlastníky a všichni nám tvrdí, že to není naše.“

Jedelský už také plánuje, jak by zisky z pozemků využil. „Potřebuju na tom buď hospodařit, nebo to pronajmout a mít z toho zisky. Protože potřebuju získat peníze na ty opravy,“ uvedl.

Generální vikář Martin David ujistil, že zemědělce, kteří na pozemcích nyní hospodaří, rozhodně vyhánět nebudou. „S velkou pravděpodobností by se pozemky pronajímaly místním lidem, kteří jsou na nich ochotni hospodařit, kteří mají zájem na pozemcích pracovat. Samozřejmě my bychom z toho nájmu hradily věci, které hradit potřebujeme,“ vysvětlil.

Zástupci Pozemkového fondu možnost k vyjádření nevyužili.

Andrea Čánová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme