Soud musí znovu řešit žalobu Romů na Kladno a stát kvůli bydlení

Vrchní soud v Praze se bude muset znovu zabývat případem údajné diskriminace romského páru v Kladně. Dnes mu to nařídil Ústavní soud. Dvojice žalovala město a český stát za postup při přidělování bytů – radnice je prý přestěhovala do sociálně vyloučené lokality na základě jejich rasové příslušnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Žalobcům původně Krajský soud v Praze přiznal omluvu a 40 tisíc korun od Kladna, a to zejména kvůli tomu, že nikdo neřešil špatný stav bytu. Ve zbytku žalobu zamítl, vrchní soud pak verdikt potvrdil.

Tvrzení o plánovité a úmyslné diskriminaci Romů dnes justice odmítla. Podle ústavních soudců ale v rozsudku celkově chybí důkladnější odůvodnění.

„Ústavní soud zkonstatoval, že součástí práva na spravedlivý proces je řádné odůvodnění. A vzhledem k tomu, že odůvodnění soudu prvního stupně ani soudu odvolacího z tohoto hlediska neobstálo, tak Ústavnímu soudu nezbylo nic jiného než konstatovat porušení práva na spravedlivý proces a rozhodnutí zrušit,“ uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Vrchní soud by měl lépe vysvětlit, jakému diskriminačnímu a segregačnímu jednání byli Romové vystaveni a jaké skupiny lidí se týkalo. Justice by se také měla zabývat případnou nepřímou diskriminaci, která sice nevyplývá přímo z právních předpisů, ale projevuje se v praxi při jejich aplikaci.

Romové v žalobě na ochranu osobnosti také požadovali, aby Kladno změnilo pravidla pro přidělování bytů a nabídlo jim nájemní bydlení mimo sociálně vyloučené lokality. Výsledek sporu je podle Fenyka otevřený, nález Ústavního soudu označil spíše za procesní.

„Ústavní soud řešil pouze kvalitu rozhodnutí, nikoliv to, jestli šlo o diskriminaci, anebo nešlo. To bude věcí soudů, aby se znovu zabývaly touto otázkou,“ dodal.

Město do domu nastěhovalo neplatiče

Romští manželé se dnešního vyhlášení nálezu nezúčastnili, nepřijel ani jejich právník. Rodina podle údajů ze žaloby žije v lokalitě Masokombinát, kam se dostala v roce 1999 po havárii v předchozím bydlišti.

V době nastěhování byl dům po rekonstrukci, postupem času se ale stav objektu zhoršoval. Město tam totiž sestěhovalo kromě řádných nájemců i neplatiče.

„Celá věc se vrátí k vrchnímu soudu, tím pádem mají šanci dostat odškodnění, mají šanci na nové spravedlivé projednání věci,“ komentoval rozhodnutí Ústavního soudu Marcel Glasa ze sdružení IQ Roma Servis.

V českých městech podle něj často vznikají segregované čtvrti, kde žijí sociálně slabí lidé. „I když jsou pravidla pro přidělování bytů neutrální, tak faktický dopad je často segregační,“ myslí si Glasa.

Doplnil, že z běžného trhu s nemovitostmi jsou Romové prakticky vyřazeni kvůli odmítání ze strany pronajímatelů.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme