Soud o rekordní pokutě za kartel výrobců obrazovek nerozhodl

Krajský soud v Brně odročil jednání v případě dvaapadesátimilionové pokuty za kartel výrobců barevných obrazovek pro televizory. Pokutu uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže celkem pěti společnostem koncem roku 2010.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Brně | Foto: Vladan Dokoupil

Podle antimonopolního úřadu se výrobci několik let domlouvali na cenách. Firmy to odmítají. Posouzení jejich námitek potrvá několik dní.

Soudce David Raus chce také počkat na důležitý výrok Evropského soudního dvora, který do té doby rozhodne o předběžné otázce související se zmíněným případem.

„Otázka zní, zda za situace, kdy Evropská komise vede již řízení pro podezření z porušení evropského zákazu kartelových dohod, se touto otázkou, týmž kartelem může zabývat i vnitrostátní soutěžní úřad,“ uvedl Raus. O pokutě rozhodne soud na novém jednání za tři týdny.

Kartelovou dohodu uzavřelo v roce 1998 celkem osm firem: Samsung, Chunghwa Picure Tubes, Philips, Technicolor, Panasonic, MT Picture Display, Toshiba a LG Electronics. Stanovovaly si minimální ceny, cenové rozmezí a jejich dodržování následně kontrolovaly.

Existenci kartelu prozradil antimonopolnímu úřadu Samsung a vyvázl tak bez sankcí. Bez pokuty zůstaly také Philips a LG Electronics, protože už uplynula zákonná lhůta pro její uložení.

Vlasta Gajdošíková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme