Soud osvobodil strážníka, který ve Vysokém Mýtě zastřelil muže

Bývalého strážníka Pavla Koblížka, který loni v prosinci zastřelil před diskotékou ve Vysokém Mýtě jednoho muže a druhého těžce zranil, dnes zprostil Krajský soud v Hradci Králové obžaloby. Koblížek, který byl obžalován z pokusu o zabití, vinu odmítl a tvrdil, že střílel v sebeobraně. Koblížek byl obviněn také z ohrožení pod vlivem návykové látky, protože na diskotéku přijel po vypití několika piv osobním automobilem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Hradci Králové zprostil obžaloby bývalého strážníka Pavla Koblížka (na snímku z 19. října) obžalovaného z pokusu o zabití | Zdroj: ČTK

„Jsem přesvědčen, že soud rozhodl spravedlivě,“ poznamenal Koblížek.

Jedna z příbuzných obětí střelby se po oznámení rozsudku zhroutila. Soudce pak na 15 minut přerušil jednání. Pozůstalí už se poté k soudu nevrátili. Jejich zmocněnec Pavel Jelínek s rozsudkem vůbec nesouhlasí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud osvobodil strážníka, který ve Vysokém Mýtě zastřelil muže. Případ sledoval reportér Ondřej Vaňura

„Mám velmi ztíženou pozici jako zmocněnec poškozených, nemám právo se odvolávat výroku o vině. To, doufám, udělá pan státní zástupce a dá možnost nadřízenému vyššímu soudu.“

Pozůstalé soud s jejich nároky na odškodnění odkázal na občanskoprávní řízení.

Podle svědka incidentu se tři muži, mezi nimiž byl i strážník v civilu, v noci z 20. na 21. prosince domáhali vstupu do klubu Stodola. Tvrdili, že jde o policejní akci.

Pracovníci klubu je nechtěli pustit dovnitř, proto jeden z mužů nastříkal do místnosti pepřový sprej. Následně je zaměstnanci diskotéky začali pronásledovat.

Strážník, který byl mimo službu, na to podle svědka reagoval střelbou, při níž zastřelil 21letého muže a jeho o pět let staršího bratra těžce zranil.

Výpovědi se rozcházely

Žalobce Milan Vacek v pondělí při závěrečné řeči navrhl, aby soud Koblížka vzhledem k nejednoznačné důkazní situaci zprostil obžaloby nebo ho potrestal za pokus zabití trestem kolem sedmi let.

Koblížkův obhájce Jiří Teryngel u soudu navrhl zproštění obžaloby s odůvodněním, že šlo o nutnou obranu.

Koblížek tvrdí, že ho bratři nejprve pronásledovali a poté ho povalili na zem. Po bratrech prý střílel až v okamžiku, kdy ho jeden z nich škrtil. Otec bratrů zasažených střelami už dříve uvedl, že se k obžalovanému jeho synové nedostali ani tak blízko, aby ho mohli chytit za ruku.

Soudce zprošťující verdikt odůvodňoval zhruba hodinu. Mimo jiné upozornil, že obrana musí být účinnější než útok. Od začátku kauzy se navíc výpovědi zaměstnanců diskotéky a obžalovaného Koblížka rozcházely.

Bratr, který útok přežil, například tvrdil, že bývalý strážník střílel z dálky. Soud dal ale za pravdu Koblížkovi. Rozsudek opřel o vyjádření soudních znalců z oboru soudního lékařství a balistiky. Ti jasně prokázali, že výstřely přišly z blízka.

„Naprosto zásadní důkaz, který vyvrací tvrzení poškozených bratrů, je to, že se střílelo z bezprostřední blízkosti,“ potvrdil státní zástupce Milan Vacek. Přestože v závěrečné řeči zproštění navrhoval, ponechal si lhůtu na odvolání.

ČTK, Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme