Soud potrestal tři muže za prodej destiček z Terezína podmínkami a ročním vězením

Okresní soud v Litoměřicích neprokázal trojici mužů krádež destiček z Národního hřbitova v Terezíně. Odsoudil je za to, že prodali bronzové tabulky do sběrny. Dva muži, jeden z nich souzený jako uprchlý, dostali za podílnictví podmíněný trest deseti a dvanácti měsíců. Třetí obviněný půjde na rok do vězení s ostrahou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezínské ghetto - Bohušovická brána | Foto: Ivan Štern | Zdroj: Český rozhlas

Podle státního zástupce Josefa Zronka měly být tresty přísnější:

„Já jsem navrhoval tresty nepodmíněné, byť je tam ten časový odstup. Každopádně se domnívám, že jednání je natolik společensky nebezpečné a závažné, že vyžaduje přísnější potrestání. Každopádně ponechal jsem si lhůtu pro účel podání odvolání.“

Z terezínského hřbitova se v dubnu 2008 ztratilo 824 bronzových destiček se jmény obětí. Památník Terezín škodu vyčíslil na 1,7 milionu korun. Destičky skočily ve sběrně v Nehasicích na Lounsku. Obžalovaní za ně dostali 50 až 60 000 korun.

Celý hřbitov se Památníku Terezín podařilo opravit v dubnu 2009, bronzové destičky nahradil napodobeninami z umělé hmoty potažené bronzem. Hřbitov také střeží kamery a je osvětlený.

Litoměřický soud se kauzou zabýval už potřetí. Původně poslal trojici mužů na 4,5, čtyři a 3,5 roku do vězení. Krajský soud rozsudek zrušil. V roce 2013 je soud potrestal stejnými tresty jako dnes, ovšem za zatajení věci. I tento rozsudek soud zrušil a vrátil kauzu k novému projednání.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme