Soud potvrdil osvobozující verdikt v kauze pádu stromu ve Zlíně

Zlínský krajský soud potvrdil zprošťující verdikt v kauze pádu stromu, který předloni zabil dva školáky. Ze zavinění tragédie byli podezřelí tři úředníci zlínského magistrátu. Podle soudu ale nic nezanedbali. Rozsudek je pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Obžalobě čelili vedoucí odboru městské zeleně Ivo Divoký, šéf oddělení městské zeleně Stanislav Pospíšilík a jeho předchůdce ve funkci Přemysl Vyoral.

Podle policie mohli úředníci pádu stromu zabránit. Okresní soud ve Zlíně je v únoru obžaloby z obecného ohrožení zprostil. Státní zástupce se tehdy proti tomu na místě odvolal, krajský soud mu dnes ovšem nevyhověl.

„Okresní soud ve věci provedl veškeré důkazy a tyto důkazy hodnotil v souladu s ustanovením trestního řádu. Lze konstatovat, že se jedná o přírodní děj, a ne každý přírodní děj musí mít viníka. V tomto případě viník zjištěn nebyl a není, jedná se o velmi velkou nešťastnou náhodu,“ zdůvodnil dnešní verdikt předseda senátu krajského soudu Radomír Koudela.

Dvacet metrů vysoký pajasan žláznatý se zřítil v lednu 2009 nedaleko zastávky MHD na několik lidí, dva dvanáctiletí chlapci utrpěli smrtelná zranění. Strom podle rozsudku okresního soudu nejevil známky poškození, spadl kvůli rozkladu kořenů.

Obžalovaní úředníci vinu od začátku popírali. Nad tragédií vyjádřili lítost, zabránit jí prý ale nemohli. V případě uznání viny jim hrozily tři roky až deset let vězení.

Pavel Sedláček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme