Soud přezkoumá volby v Krupce u Teplic. Kvůli kupčení s hlasy

Krajský soud v Ústí nad Labem dnes znovu bude řešit kupování hlasů při volbách. Kupčení s hlasy voličů mělo v říjnu doprovázet komunální volby v Krupce na Teplicku. Krajský soud už jednou o problému rozhodl a nařídil částečné opakování voleb. Ústavní soud ale v lednu rozsudek zrušil a kauzu vrátil do Ústí. V Krupce mezitím nefunguje zastupitelstvo a chod obce je od podzimu ochromen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kupování hlasů v Krupce | Foto: Pavel Horák

Pokud se někdo těší na dnešní jednání ústeckého krajského soudu, je to starosta Krupky u Teplic Milan Puchar. „Máme rozpočtové provizorium. Můžeme provádět nezbytně nutné práce, ale nic víc si nemůžeme dovolit,“ řekl Puchar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Krupce u Teplic sleduje redaktorka Dagmar Cestrová.

Krupka totiž nemá od podzimu řádné vedení města. Krajský soud dnes má znovu rozhodovat o tom, zda jsou říjnové komunální volby v Krupce platné. Už vloni přitom výsledky v některých okrscích zrušil. Ovšem ne kvůli kupování hlasů, ale kvůli nedovolené agitaci.

Krajský soud reagoval na žádosti o zneplatnění voleb názorem, že obchodování s hlasy je sice nečestné, ale zákon ho nezakazuje. Skupina zastupitelů a neúspěšných kandidátů se proto obrátila na Ústavní soud.

Ten pak nejprve zrušil lednové náhradní volby a nakonec rozhodl, že zkorumpovaní voliči nejsou dostatečně svobodní a obchodování s jejich hlasy je proto v rozporu s demokracií. Názor Ústavního soudu je pro ústecký krajský soud závazný, a tak obyvatelé Krupky očekávají, že volby se budou v celém městě opakovat. „Už, aby to bylo,“ doufá jeden z obyvatel. A další ho doplňuje: „Ať se opakují.“

Krupka tak konečně bude mít nové jednadvacetičlenné zastupitelstvo a její život se vrátí do obvyklých kolejí. Rozhodnutí krajského soudu o tom, zda tedy volby v Krupce platí nebo ne, totiž znamenají pro zdejší obyvatele i to, že se konečně dočkají oprav silnic, pozemků od radnice, aby mohli stavět, nebo uskutečnění akcí, na které radnice za současného stavu nemůže získat peníze z Evropské unie.

Dagmar Cestrová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme