Soud rozhodne o nároku zemědělce z Třebíčska. Muž chce peníze za úrodu, již zničili divočáci

Soukromý zemědělce z Oponešic v kraji Vysočina žaluje tamní myslivce. Nelíbí se mu, že mu divoká prasata opakovaně ničí úrodu na polích. Škody podle něj dosahují několik desítek tisíc korun. Třebíčský soud neobvyklý spor rozhodne dnes odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divoké prase se selaty | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Škody za zhruba 54 000 korun způsobili na polích divočáci Jaroslavu Bendovi z Oponešic na Třebíčsku. Benda si nechal udělat odborný posudek a škodu chce zaplatit po myslivcích.

„Ty škody jsou už tak neúnosný, že prostě nelze přihlížet k tomu, aby šly na bedra nás zemědělců,“ řekl Benda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o soudu mezi zemědělcem a myslivci kvůli škodě od divočáků natočil redaktor Michal Malý.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby jsou spory mezi myslivci a zemědělci evergreenem a jen těžko se je podaří někdy uspokojivě vyřešit.

„Ta zvěř se pase na těch polích, na těch plodinách těch zemědělců, takže to bychom hledali problém, co bylo dřív, jestli vejce nebo slepice,“ řekl Veleba .

Že by se vše dostalo až k soudu, to se ovšem často nestává. „Já si myslím, že když ty obě strany jsou normální, tak v jejich silách nějakým dobrým způsobem komunikovat,“ řekl Veleba.

Většinou myslivci škodu formou brigád odpracují, nebo dají zemědělcům jako kompenzaci část odlovené zvěřiny. V Oponešicích však žádný kompromis nenašli.

„Oni žádnou náhradu nikomu platit nebudou, protože kdyby mně ji jednou zaplatili, tak by to museli platit všem, a to oni dělat nebudou,“ uzavírá soukromý zemědělec Jaroslav Benda.

Michal Malý, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme