Soud rozplétá případ otrav metanolem, po níž na Karvinsku zůstal jeden mrtvý

V Ostravě pokračuje proces s dvojicí obchodníků s nebezpečným alkoholem. Petr Hlava a Marek Ženíšek loni na Karvinsku údajně rozdali desítky lahví s obsahem metylalkoholu. Vodku z nekolkovaných lahví tehdy popíjela i parta havířů z Doubravy na Karvinsku. Jeden z nich zemřel, další mají zničené zdraví. V úterý před ostravským krajským soudem žádali o zhruba čtyřmilionové odškodné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před Krajským soudem v Ostravě v úterý poprvé stanuli Petr Hlava (druhý zleva) a Marek Ženíšek (vpravo) obžalovaní v metanolové kauze | Zdroj: ČTK

Plný strachu a nedůvěry byl loňský podzim, kdy v Česku začínali umírat lidé na otravu jedovatým metylkoholem.

U zahradní chatky v Doubravě na Karvinsku tehdy popíjel i důchodce Josef. „Druhý den mě bolel žaludek, sousedka mi přišla říct, že už je jeden mrtvý a že Waltera odvezli,“ vzpomíná Josef.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ lidí otrávených metanolem na Karvinsku zaznamenala Jana Jeckelová

Starému pánovi se dodnes špatně dýchá a dělají se mu mžitky před očima. To jeho kamarád Walter dopadl podstatně hůře. Na první pohled je jasné, že bývalý havíř sotva chodí. „Do konce života se budu trápit. Byla to krásná láhev, křišťálová…“ říká Josef.

Bývalí horníci a zahrádkáři byli spíše zvyklí na obyčejnější vodku a rum v butelce, jak říkají. Přestože ze všech stran slyšeli o velkém nebezpečí, robustní láhvi důvěřovali. O kauze ale věděli i obžalovaní. „Bez jakéhokoli ověření původu, bez kolků, opatřili několik desítek lahví alkoholických nápojů,“ popisuje státní zástupce David Bartoš.

Důchodci Josef a Walter doufají ve spravedlivý trest. „Za smrt? Nevím, kolik je za smrt. Nenechat na svobodě. Nejmíň dvacet let,“ přemítají.

Možný trest 8 až 15 let

Více světla do případu mají vnést další důležití svědci, jsou mezi nimi i příbuzní obžalovaných. „Soud se bude snažit kromě provedení dalších důkazů vyslechnout přibližně dvacet svědků a poté uvidíme, jaké budou další návrhy stran na doplnění dokazování,“ říká mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Andrea Čánová sleduje proces s muži, kteří obchodovali s nebezpečným alkoholem

„Skutek je právně kvalifikován jako zvlášť závažný zločin obecného ohrožení se způsobením smrtelného následku, popřípadě těžké újmy. V případě, že budou obžalovaní uznáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody od 8 do 15 let,“ upřesnila Böhmová.

Jako první svědčil Jiří Madej, který bydlí nedaleko chatky, kde se mohutně popíjelo. Na své zahradě potom našel zbývající bedny s vodkou. Nad sousedy, kteří pili z neokolkovaných lahví, kroutí hlavou, ještě víc se ale zlobí na obžalované.

„Já bych řekl, že to je spíš takový hyenismus vůči obyvatelstvu. Ví, co to znamená, ví, co to udělá, a přesto to dají do oběhu,“ nechápe svědek.

Poměrně zásadní výpověď učinil syn jednoho z přiotrávených mužů. Jeho otec prý přinesl alkohol na popíjení u zahradní chatky, on si ale všiml, že láhve nejsou okolkované. Zeptal se podle svých slov otce, zda nemá strach, a ten mu řekl, že je dostal na otestování od spolehlivého člověka, který tvrdil, že zásilka prošla celní kontrolou.

Před Krajským soudem v Ostravě stanuli 13. srpna Petr Hlava (vpravo) a Marek Ženíšek obžalovaní v takzvané metanolové kauze | Foto: ČTK

„Oni jak pijí, tak jim je to jedno. Prostě pili tři dny a až třetí čtvrtý den se to projevilo, co pijí,“ dodal.

Od koho obžalovaní vodku získali, se dosud neví. „Bohužel se nám nepodařilo zjistit prvotního dodavatele alkoholu. My víme jenom, že si to prodávali mezi sebou, ale odkud konkrétně alkohol pocházel, to se zatím nepodařilo zjistit,“ přiznává žalobce Bartoš.

Obžalování kolem sebe i dnes vytvořili hradbu mlčení. „Klient nechce, ať se v dnešní době vyjadřuji. Počkejme, až to bude končit. Nevypovídal, tak by bylo úplně nesmyslné, abych se vám k tomu dneska vyjadřoval,“ uvedl obhájce. Rozsudek by mohl padnout už koncem týdne.

Blíží se i soud s hlavními podezřelými

V řádu týdnů stane před soudem také hlavní skupina obviněných v metanolové aféře. Odhaduje to šéf vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera. „V některých případech se ještě čeká na znalecké posudky, ale víceméně jsou to případy těsně před skončením a půjdou na žalobu,“ říká.

Policie zároveň potvrzuje, že okruh hlavních podezřelých se už o další jména podle všeho nerozšíří. Kauza jako taková ale ještě nekončí.

Další otravy se totiž stále objevují. Podle odhadů mezi lidmi ještě kolují asi dva tisíce litrů metanolu. Proto policie i hygienici doporučují lidem alkohol neznámého nebo pochybného původu zlikvidovat.

Metanolová kauza vystavila hodně vysoký účet. Kromě vyhaslých životů jde o desítky milionů korun. Jen ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že na léčbu šlo 50 milionů korun. Náhrada škody bude bezesporu taky předmětem soudních řízení s obviněnými. Lihovarníci škody kvůli metanolové aféře pořád ještě nespočítali, ale jde o stamiliony korun.

Andrea Čánová, Nikola Bojčev, Jana Jeckelová, kko, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme