Soud uložil partnerům za smrt dítěte nepodáním inzulinu 10 let vězení

Krajský soud v Hradci Králové dnes poslal na deset let do vězení partnery, kteří dítěti trpícímu cukrovkou na základě údajného doporučení léčitelů nepodávali předepsaný inzulin. Chlapec v dubnu roku 2013 v bolestech zemřel. Oba obžalovaní se proti rozsudku na místě odvolali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inzulín

Inzulín | Foto: Marián Vojtek

„Oni byli opakovaně důsledně poučováni, že bez inzulinu může dítě umřít. Z důkazů vyplývá, že falšovali diabetický deník, do kterého měli zapisovat objektivně zapisované hodnoty,“ říká k případu státní zástupkyně Lucie Žabková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Desetiletý trest vyměřil královéhradecký krajský soud partnerům za nepodávání inzulínu dítěti cukrovkáři. Soud sledovala Kateřina Kohoutová

Obžalovaní dnes před soudem řekli, že litují toho, co se stalo. „Kdybychom věděli, že by se mu mohlo něco stát, tak bychom to nedělali. Chtěli jsme pro děti jen to nejlepší. Teď je jasné, že jsme udělali velkou chybu," řekl dnes u soudu 42letý obžalovaný.

Jeho 30letá družka dnes řekla, že naivně uvěřila léčitelům. „Syna jsem milovala, rozhodně to nebyla vražda, udělala jsem po něj maximum," řekla soudu.

Před smrtí trpěl velkými bolestmi

Chlapec podle spisu zemřel na následky oběhového selhání při hyperglykemickém komatu. Před smrtí trpěl únavou, zvracením a krutými bolestmi břicha, na které obžalovaní nereagovali přivoláním lékařské pomoci.

„Prokazatelně a objektivně několik dní trpěl jako zvíře,“ popisuje státní zástupkyně Žabková.

Trestní stíhání bylo původně zahájeno pro ublížení na zdraví, později se přidalo i týrání svěřené osoby. Hradecký soud však loni čin nakonec posoudil jako vraždu.

Partneři hledali alternativní léčbu

Šestiletý chlapec byl od narození vážně nemocný, trpěl například dětskou mozkovou obrnou nebo epilepsií. Obžalovaní opakovaně uvedli, že už nevěřili lékařům, a proto hledali alternativní způsoby léčby.

Vysazení podávání inzulinu jim údajně doporučili odborníci na takzvanou iris diagnostiku, která se zabývá diagnózou zdravotního stavu podle obrazu duhovky oka.

Rozsudek není pravomocný. „S rozsudkem nesouhlasíme, proto jsme se odvolali,“ dodává obžalovaná matka. Odvolání podala stejně jako její druh hned na místě.

ČTK, Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme