Soud uložil přerovskému exprimátorovi Lajtochovi a jeho pěti kolegům podmínku

Olomoucký okresní soud dnes potrestal bývalého přerovského primátora a senátora Jiřího Lajtocha z ČSSD i jeho pět kolegů podmínečnými tresty. Vědomě prý zvýhodnili stavební firmu, která ve městě vyhrála dvě veřejné zakázky. Soud všem zároveň zakázal výkon funkce. Lajtoch i jeho kolegové vinu odmítali. Kauza je stála politickou kariéru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud v Olomouci uložil exprimátorovi Jiřímu Lajtochovi podmínku | Zdroj: ČTK

Lajtoch, bývalý náměstek Josef Kulíšek a Jaroslav Čermák (oba z ODS) byli odsouzeni k podmínečnému trestu 2,5 roku s odkladem na 4,5 roku.

Radní Václav Zatloukal dostal nejvyšší, tříletý trest s odkladem na pět let. Navíc musí zaplatit 200 tisíc korun. Jako jediný totiž podle soudu získal ze svého jednání značný prospěch. Stejnou firmou, která lukrativní zakázky ve městě vyhrála, si nechal postavit rodinný dům a převážnou část nákladů dosud nezaplatil.

Odsouzení politici navíc nesmějí po dobu čtyř let vykonávat funkci zastupitele a člena rady. Úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba dostali dva roky s odkladem na čtyři roky. Oběma soud rovněž zakázal práci v jejich vedoucích funkcích.

Případ se týká rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců. Obě zakázky podstatně překročily původní cenu a podle žalobce vícepráce, které byly větší než zákonem daných 20 procent, dělala stejná firma bez výběrového řízení.

Případ se k soudu dostal po třech letech vyšetřování. Provázel ho spor žalobců. Protikorupční policie šest mužů navrhla obžalovat čtyřikrát, třikrát žalobkyně trestní stíhání zastavila. Podle ní trestný čin nespáchali. Obžaloba padla až letos v dubnu, kdy jí byl případ odebrán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme