Soud v Liberci rozplétá kauzu pašování léků a výroby drog. Šest lidí vydělalo možná až 30 milionů

Odhadem až 30 milionů korun mohla vydělat šestičlenná skupina ze severu Čech, která vyráběla drogy a obchodovala s nimi. Pro kriminalisty a zásahovou jednotku, která členy skupiny pochytala, je to největší případ na území Libereckého kraje. Kauzou se nyní zabývá Krajský soud v Liberci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případ skupiny z Liberecka a Jablonecka, která vyráběla pervitin a obchodovala s ním, začal Krajský soudu v Liberci projednávat 9. července

Případ skupiny z Liberecka a Jablonecka, která vyráběla pervitin a obchodovala s ním, začal Krajský soudu v Liberci projednávat 9. července | Zdroj: ČTK

„Jeden z obviněných jako organizátor této skupiny financoval nákup pomůcek, chemikálií a léčiv potřebných k výrobě pervitinu, pro které do Polska jezdili někteří z těch dalších obviněných,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně Petra Žílová.

Někteří členové skupiny podle obžaloby vozili z Polska volně dostupné léky obsahující pseudoefedrin do amatérských laboratoří v Hrádku nad Nisou, Jablonci a Liberci a tam z nich jiní obžalovaní vyráběli pomocí několika chemikálií metamfetamin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud v Liberci sleduje redaktorka Ivana Bernáthová

„Metamfetamin vyráběli přesně podle objednávek jednoho obviněného organizátora na různých místech v Libereckém kraji,“ doplnila Žílová.

Vyrobili tak až 30 kilogramů drogy, kterou pak prodali. Cena za gram pervitinu se podle Žílové běžně pohybuje okolo tisíce korun. „Takže z toho by se dala odvodit celková částka. Nicméně někteří prodávají gram pervitinu za částku nižší,“ podotkla Žílová.

Jeden ze členů skupiny s policií spolupracoval, takže ostatní obžalovaní podíl na dovozu polských léků a na výrobě a prodeji drog u soudu zapřít nemohli.

Muž, který byl podle žaloby šéfem skupiny, se však u soudu hájil tvrzením, že slouží protidrogové policii. Jak u soudu tvrdil, před čtyřmi lety ho kontaktoval pracovník Národní protidrogové centrály.

Obviněný muž dostal za úkol proniknout mezi výrobce a obchodníky s drogami a získávat důkazy. Žádnou smlouvu s centrálou však soudu neukázal. Tvrdil, že jeho činnost měla být utajená, proto se stýkal s agentem centrály osobně na různých místech v Praze a dostával pokyny prostřednictvím e-mailu.

Soud vyslýchal i další obžalované. V dalších jednáních soudu přijdou na řadu svědci, kterým obžalovaní drogy údajně prodávali.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme