Soud v Plzni osvobodil expolicistu s padělaným maturitním vysvědčením

Bývalého policistu Karla Čadu zprostil soud v Plzni obžaloby. Padesátiletý muž před 17 lety předložil při nástupu k policii falešné maturitní vysvědčení. Za podvod a padělání a pozměnění veřejné listiny mu hrozilo až desetileté vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista (ilustrační foto)

Policista (ilustrační foto) | Foto: Lucie Maxová

K řízení se připojila policie i ministerstvo vnitra a po Čadovi chtěly více než šest milionů korun jako náhradu škody. Kopii vysvědčení navíc Čada předložil také v roce 2006 při přijímacím řízení na právnickou fakultu v Plzni, kde následně získal bakalářský titul.

„Soud vycházel ze základního důkazu, a to byla zpráva krajského ředitelství Policie České republiky, která uvedla, že škoda jednáním obžalovaného způsobena nebyla. Tím pádem nemohly být naplněny znaky skutkové podstaty trestného činu podvodu a soud musel obžalovaného zprostit,“ odůvodnila rozsudek soudkyně Lucie Bočková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Moniky Zettlové od soudu s bývalým policistou, který předložil při nástupu falešné maturitní vysvědčení

Soud následně musel překvalifikovat i trestný čin padělání a pozměňování veřejné listiny, a tím došlo k promlčení těchto skutků. Čada, který se dnes živí jako traktorista na Šumavě, se z jednání omluvil. Jeho advokát Martin Vovsík byl ale s verdiktem soudu spokojený.

„Trestní stíhání vůbec nemělo být zahajováno, neboť bylo částečně promlčené, v další části nedošlo ke spáchání trestného činu, takže stále stejná obhajoba a teď jí dal konečně soud za pravdu,“ řekl Vovsík.

Soud přesto uvedl, že Čadovi nevěří, že školu absolvoval. Jeho tvrzení, že nevěděl o tom, že maturitní vysvědčení je padělek, označil za účelové. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

Monika Červená, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme