Soud vyhověl odvolání squatterů, kteří obsadili dům na Albertově

Městský soud v Praze vyhověl odvolání squatterů, kteří předloni obsadili dům na pražském Albertově. Podle verdiktu nejde o trestný čin. O případném přestupku pak rozhodne Praha 2.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolací jednání v případu 15 squatterů, kteří v roce 2009 obsadili dům na Albertově. | Foto: ČTK

Prvoinstanční soud udělil squatterům podmíněné tresty odnětí svobody a obecně prospěšné práce. Proti rozsudku se ale obhájce obžalovaných odvolal. Pražský městský soud dnes sice rozhodl, že squatteři porušili práva majitele domu na jeho užívání, nicméně ne tak závažným způsobem, aby měli být trestně stíháni.

„Toto rozhodnutí by rozhodně nemělo být signálem pro neoprávněné obsazování objektů. Nicméně v daném případě se jednalo o budovu dlouhodobě neobývanou, neopravovanou, dokonce ani nezbouranou, kterou majitel aktivně nevyužíval,“ řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Stupeň společenské nebezpečnosti či škodlivosti tak podle ní nedosáhl takové intenzity, aby mohl být posouzen jako trestný čin či přečin. S tím více méně souhlasí i obžalovaní. „Nesouhlasím s tím, že jsme se dopustili trestného činu. Ale nesouhlasím s tím, co říkal pan soudce jako dovětek. Ale jsem velmi ráda, že nás obžaloby zprostili,“ řekla jedna z obžalovaných Lenka Kužvartová.

Obžalovaní se hájili tím, že svým činem chtěli pouze poukázat na problém opuštěných a chátrajících budov a nechtěli v domě dlouhodobě přebývat. Do bývalých lázní na rohu ulice Apolinářské a Na Slupi v Praze squatteři pronikli v září 2009. Do domu se jich dostalo přes 20, než zakročila policie. Mezi příznivci squatterů a policejními těžkooděnci se pak rozpoutala bitva. Druhý den policie vnikla do domu a zadržela 24 lidí.

Monika Horská, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme