Soud: Za znečištění obchodního centra výkaly 300 hodin veřejně prospěšných prací

Tři sta hodin veřejně prospěšných prací musí odpracovat Jiří Prima, který z pomsty vylil v nákupním centru kbelík s výkaly. Trest dnes potvrdil Krajský soud v Brně, ke kterému se výtržník odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Brně | Foto: Eva Odstrčilová | Zdroj: Český rozhlas

Jiří Prima chtěl chodit do brněnského nákupního centra se svým malým psem, kterého nosí v tašce. Platí tam ale zákaz vstupu se zvířaty a ochranka ho na to opakovaně upozorňovala. V lednu po potyčce s ostrahou vylil fekálie u vchodu centra a potřísnil i člena ostrahy. O měsíc později navíc zaútočil na trojici Vietnamců.

Městský soud mu za to uložil tři sta hodin veřejně prospěšných prací. A tento rozsudek dnes také potvrdil krajský soud. Prima se dožadoval nižšího trestu, protože se prý jen bránil slovním útokům. Podle státní zástupkyně Aleny Matalové ale nebylo jeho chování přiměřené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu sledovala reportérka Radiožurnálu Zuzana Plíšková. Mluvili jsme i s právníkem dTestu, který se zabývá spotřebitelskými právy, Lukášem Zeleným.

„Bylo to naprosto nepřiměřené chování a jednání na veřejnosti, byť tam nějaké konflikty s hlídací službou byly v minulosti. Je ale nutné chránit veřejnost před jednáním, které je zavrženíhodné a vzbuzuje pohoršení,“ přiblížila.

Obhájkyně dnes u krajského soudu předložila dopis od předsedkyně jihomoravského sdružení obrany spotřebitelů a také zprávu České obchodní inspekce, ze které vyplývá, že práva a povinnosti návštěvníka obchodního centra nezakazují do objektu vstoupit se psem. Z tohoto hlediska by se viník mohl cítit neoprávněně vykázán.

Podle soudního senátu ale byly dokumenty příliš obecné a proto k nim nepřihlédl. Proti zprávě ČOI navíc postavil stanovisko Zemědělské a potravinářské inspekce, které zakazuje vstup se psy do obchodů s potravinami, přestože je v areálu obchodního domu se službami.

„Je to velmi složitá otázka,“ reagoval Lukáš Zelený, právník dTestu, který se zabývá spotřebitelskými právy.

„Podle našeho názoru záleží na rozhodnutí podnikatele, který provozuje dané obchodní centrum. Oni neomezují jen vstup se psy, ale například i s potravinami, koly, bruslemi a podobně. Obecně totiž platí zásada, co není zákonem zakázáno, je dovoleno,“ dodal.

Vždy je ale podle něj potřeba, aby byl návštěvník na zákaz upozorněn viditelným a zároveň odůvodněným sdělením.

bre, Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme