Soud začal projednávat žalobu městských částí a obcí kvůli Pražskému okruhu

Pražský městský soud dnes vyslechl starosty městských částí i středočeských obcí, kteří podali žalobu na Prahu. Vadí jim schválená aktualizace zásad územního rozvoje, která vymezuje trasu Pražského okruhu. Ten má vést právě přes jejich území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Placená kamionová doprava na Pražském okruhu | Foto: Tomáš Adamec

Podle právního zástupce starostů Michala Bernarda by se v daných místech zhoršilo životní prostředí.

„Jsou to problémy, které doprava generuje, zejména otázka nadlimitního hluku, nadlimitních imisí. Už dnes existují akustické a rozptylové studie z těch jednotlivých obcí, které prokazují, že hluk i imise jsou tam překračovány. A navíc by se tam teď měla zvýšit doprava až na 150 tisíc vozidel,“ říká právní zástupce.

Kvůli trase Pražského okruhu se s hlavním městem soudí osm městských částí, čtyři středočeské obce a dalších šest občanů. Kromě dopadů na životní prostředí si stěžují také na to, že město řádně neprojednalo jejich připomínky.

Podle právního zástupce Prahy Pavla Uhla ale tento spor nepatří před soud.

Trasa Pražského okruhu by měla vést od Ruzyně kolem Suchdola k dálnici D8 a dále kolem Vinoře a Satalic k dálnici D10 a D11. S Prahou se soudí městské části Dolní Chabry, Ďáblice, Praha 20-Horní Počernice, Lysolaje, Nebušice, Satalice, Suchdol a Vinoř. Přidaly se středočeské obce Jenštejn, Přezletice, Radonice a Podolanka. (Zdroj ČTK)

„Já si myslím, že základní problém toho řízení je to, že zde nepochybně existují lidé, skupiny lidí nebo městské části, které něco nechtějí. Pak je zde větší část Prahy, která něco chce. A to je spor, který je věcný a politický. A nepřísluší soudu ho řešit, protože to rozhodnutí už bylo přijaté,“ namítá Uhl.

Městský soud případ odročil, zabývat se jím bude příští týden ve středu.

Pražský okruh a Městský okruh | Foto: Český rozhlas

Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme