Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v Přednádraží. Nejspíš dojde na dražbu

Majitel domů v ostravském Přednádraží čelí exekuci. Návrh podaly Ostravské vodárny a kanalizace, kterým firma Domy Přednádraží, s. r. o., dluží několik set tisíc korun. Celá situace nejspíš skončí dražbou nemovitostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze zdevastovaných domů | Foto: Silvie Mikulcová

Podle mluvčí exekutorské komory Petry Báčové by dražba měla napomoci k vyřešení komplikované situace v Přednádraží.

„Očekává se totiž, že její vítěz zajistí kvalitnější využití nemovitosti. Objekt nyní ocení znalec, následně bude vydána dražební vyhláška, kde se mimo jiné stanoví nejnižší podání,“ uvedla Báčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem domů v ostravském Přednádraží sleduje reportérka Jana Jeckelová

Dražba se podle ní bude s největší pravděpodobností konat elektronicky. „Dojít by k ní mělo už o letních prázdninách,“ doplnila mluvčí.

Vlastník domů Oldřich Roztočil připouští, že exekuce je vzhledem k dluhům za vodu, které podle něj sahají až k půl milionu korun, správným krokem.

Podotýká však, že dluh ve vodárnách nezpůsobil on, ale nájemníci, kteří odebírali vodu a neplatili za ni. Proti těmto neplatičům má prý nachystané žaloby.

Samotná dražba podle Roztočila není dobrým řešením. „Já to jako dobré řešení rozhodně nevidím. Vnímám to jako všeobecnou snahu mě nějakým způsobem zahnat do kouta a umlčet jednou pro vždy a k tomu v tuhle chvíli rozhodně nedojde. Je to můj majetek a já se ho budu snažit ho uchovat, co to jen půjde,“ prohlásil Roztočil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci obyvatel Přednádraží mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Kumar Vishwanathan, předseda občanského sdružení Vzájemné soužití

Exekutorská komora uvádí, že nebytové domy by mohlo získat občanské sdružení nebo nadace, která by vybudovala třeba vesničku soužití. Podle majitele domů je takové řešení nereálné, protože v Přednádraží stále chybí funkční kanalizace. Roztočil každopádně chce svůj majetek bránit.

„Naší prioritou je nyní zajistit rodinám nějaké náhradní bydlení. Jejich situace je špatná. Moravská Ostrava Přívoz má 300 dlouhodobě volných bytů. Myslíme si, že Moravská Ostrava by pro pomoc těmto rodinám mohla svůj bytový fond otevřít. Moravská Ostrava ale není ochotná s nikým jednat. Tímto postojem jsme hodně zklamáni, myslíme si, že je to hodně nezodpovědné,“ říká Kumar Vishwanathan, předseda občanského sdružení Vzájemné soužití.

Nejdřív nové smlouvy, pak vyhazov

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta. Stavební úřad tehdy rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Většina lidí z místa odešla, ale někteří v domě číslo osm dodnes bydlí.

Před několika dny Oldřich Roztočil podepsal s obyvateli nové nájemní smlouvy. Krátce na to ale vzal vše zpět, a naopak rozeslal nájemníkům SMS zprávy s tím, že se do určité lhůty musí vystěhovat, a pohrozil jim také policií.

Obyvatelé Přednádraží poté vyrazili na radnici městského obvodu, kde žádali o městské byty, ale neuspěli. Doteď se nevystěhovali a policie proti nim zatím nezakročila.

Ghetto Přednádraží v Ostravě | Foto: ČTK

Helena Šulcová, Jakub Šídlo, Martin Hromádka, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme