Soud zmírnil vrahovi Romana Housky trest ze 17,5 na 13 let vězení

Pražský vrchní soud dnes zmírnil bývalému vojákovi Michalu Krnáčovi trest za vraždu podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky ze 17,5 na 13 let vězení. Podle rozsudku, který je pravomocný, Krnáč muže zastřelil v listopadu 2013 u jeho domu čtyřmi ranami z pistole. K usmrcení sociálního demokrata se původně přiznal, dnes ale změnil výpověď a prohlásil, že Housku nezabil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Krnáč půjde za vraždu podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky do vězení na 13 let. Původně si měl odsedět 17,5 roku | Zdroj: ČTK

Krnáčův advokát Tomáš Oujezký proto v odvolání požadoval dokonce zproštění obvinění, čemuž ale Vrchní soud v Praze neuvěřil.

Původní verdikt přesto zrušil a trest bývalému vojákovi zmírnil ze 17,5 roku na 13 let odnětí svobody v zařízení se zvýšenou ostrahou - nepovažoval totiž za dokázaný majetkový motiv vraždy, který Krnáčovi přisuzoval ústecký krajský soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrchní soud v Praze zmírnil trest vrahovi podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky, ve vězení bude 13 let. Více Evelyna Kulíšková

„Bylo jednoznačně prokázáno, že poškozený zemřel násilnou smrtí a že mu smrt způsobil obžalovaný způsobem, který je uveden v napadeném rozsudku. Výhrady máme k majetkové motivaci, která podle našeho názoru prokázána nebyla,“ řekl soudce Vrchního soudu v Praze Jiří Lněnička.

Podle Lněničky Krnáč vraždu plánoval. Není ale jasné, jestli chtěl zabít Housku, nebo jeho družku Janu Vaňhovou, o které si před útokem shromažďoval informace.

Rozsudek je pravomocný, Krnáč ale zváží dovolání k Nejvyššímu soudu, trvá totiž na své nevině. Dovolání však nemá odkladný účinek, odsouzený proto musí nastoupit do vězení.

Podle původního verdiktu by také Krnáč měl zaplatit pozůstalým odškodné ve výši téměř 2,5 milionu korun.

Benešová: Byla to vražda na objednávku

Právní zástupci pozůstalých Marie Benešová a Michael Kis dnes požadovali lepší vyšetření případu.

Poslankyně za ČSSD Benešová prohlásila, že šlo o politickou vraždu na objednávku a že se musí vypátrat, kdo čin objednal. Prý i tuší, kdo by to mohl být, konkrétní jméno ale nechtěla uvést.

„Pan předseda v Ústí nad Labem tvrdil, že to pokračuje, ale já bych řekla, že necítíme nějaké pohyby, že by někoho vyslýchali nebo nějak dál pátrali. Já mám podezření jasná, a ne že jména v žalobě nejsou. Přímo z žaloby vyplývala, ale ti lidé nebyli nikdy vyslechnuti,“ tvrdí Benešová.

Že vražda byla nájemná a že ji bývalý voják Krnáč pouze vykonal, se spekulovalo už dříve. Pro takovou verzi ale vyšetřovatelé nenašli dost důkazů.

Odvolání kvůli nedostatku důkazů

Na nedostatek přímých důkazů a nepřímé důkazy, které si prý odporují, poukázal v závěrečné řeči i Krnáčův obhájce Oujezký. „Pokud by se k tomu činu nedoznal, tak by snad ani odsouzen nebyl,“ uvedl.

Proto se obhajoba proti původní výši trestu 17,5 roku odvolala. Oujezký chtěl také změnit kvalifikaci skutku z vraždy na zabití.

Romana Housku vrah napadl v listopadu 2013 u jeho domu v Chomutově, omráčil ho paralyzérem a čtyřikrát zblízka střelil do břicha a do hlavy.

Podezřelého muže zadržela policie o téměř čtyři měsíce později. K činu se přiznal a odevzdal i vražednou zbraň.

Kriminalistům Michal Krnáč tvrdil, že se s Houskou setkal náhodou a střílel po vzájemné potyčce.

Dům, kde bydlel Roman Houska | Foto: Jan Beneš

Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme