Soud zprostil viny jednoho z obžalovaných v kauze údajných machinací s eurodotacemi

Ústecký krajský soud zprostil obžaloby architekta Omara Koleilata. Jde o jednoho z aktérů v kauze údajných machinací s evropskými penězi v Regionálním operačním programu Severozápad (ROP). Rozsudek je pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Ústí nad Labem

Krajský soud v Ústí nad Labem | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Koleilat podle obžaloby zastupoval firmu ICKM Podbaba v případě projektu na rekonstrukci hotelu Cascade v Mostě. Dotace měla být určena na deváté patro budovy. Úředníci ROP Severozápad ale při kontrole zjistili, že patro bylo částečně upraveno už dřív a chtěli projekt zcela vyřadit.

Cestou, jak dotaci získat, měla být změna projektu na sedmé patro budovy a antidatování žádosti. Společnost nakonec od projektu odstoupila a dotaci nezískala.

„Po provedeném dokazování nebyla obhajoba obžalovaného vyvrácena. Proto soudu nezbylo než obžalovaného zprostit obžaloby,“ vysvětlila soudkyně Kamila Elsnicová.

Důvodem ke zproštění obžaloby byla totiž záměna. Podle státního zástupce Vladimíra Jana sehrála klíčovou roli výpověď svědka, který si Koleilata spletl s jiným mužem.

V případu údajných machinací s evropskými penězi čelí obžalobě dalších sedm lidí. Je mezi nimi bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda nebo tři bývalí ředitelé dotačního úřadu. Zpovídají se z údajného ovlivnění projektů za téměř jednu a půl miliardy korun.

ČRo, Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme