Soudce v Havlíčkově Brodě zaměstná zlomená ruka na zmrzlém chodníku

Před havlíčkobrodský soud dnes míří zapeklitý případ. Paní Jaroslava Bártů si před rokem na zmrzlém chodníku vážně poranila ruku a po radnici chtěla 29 tisíc korun jako náhradu mzdy. Nic ale nedostala. Podala proto žalobu a jde se svých práv domáhat k soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odklízení sněhu | Foto: Jan Rosenauer

Druhého února loňského roku si paní Bártů vykračovala do práce. Bylo kolem šesté hodiny ráno, když upadla před budovou městského úřadu v ulici Pražská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor o odškodné za úraz na chodníku v Havlíčkově Brodě sleduje reportér Milan Kopecký

„Stékala tam voda z okapů, která namrzala. Chodník nebyl prohrnutý, byl na něm sníh a nemohla jsem vidět, že na chodníku je náledí,“ popisuje poškozená žena, která dva měsíce po operaci nemohla do zaměstnání.

Po mnoha schůzkách na havlíčkobrodské radnici, kde se domáhala svých práv, odešla s nepořízenou. Chtěla náhradu mzdy a drobné odškodné. Radní ale odpovídali stále stejně - chodník prý byl uklizený a na peníze žena nemá nárok.

Paní Bártů se proto poradila s právníkem, a celá věc tak končí u soudu, který má právě dnes rozhodnout. „Budu se snažit, je to tak padesát na padesát,“ říká.

Chodník byl podle radnice uklizený

Radnice argumentuje tím, že na odškodné vzniká nárok jen tehdy, pokud by chodník vůbec uklizený nebyl. A to se podle tajemníka Václava Stejskala v tomto případě nestalo. Dokládá to dispečerskými záznamy z havlíčkobrodských technických služeb.

„Bohužel neneseme odpovědnost za škodu, která vznikla úrazem,“ zdůrazňuje Stejskal. Zákon podle něj městům nařizuje zmírňovat následky zimy, nikoliv uklízet chodníky tak, aby byly úplně suché.

Sousední města Jihlava a Chotěboř podobné úrazy odškodňují, jde přitom o desítky případů. V Havlíčkově Brodě zatím neodškodnili ani jediný.

Martin Hromádka, Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme