Soukromá firma chce obnovit těžbu čediče na Českolipsku

V Brništi na Českolipsku se veřejně projednává obnovení těžby čediče. Ekologové ani okolní obce s jeho dobýváním na kopci Tlustec nesouhlasí. Mají obavy z devastace přírody a také zhoršení života v okolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čedičový vrch Radobýl | Foto: www.wikipedia.org

Znovuobnovení těžby čediče na kopci Tlustec lidi zajímá, alespoň podle toho, kolik se jich sešlo v kulturním domě v Brništi. Čedič se na Tlustci těžil od roku 1988, o 15 let později byla těžba kvůli stížnostem lidí zastavena. Obyvatelům vadily zejména otřesy při odstřelech, vysoká prašnost a hluk.

Proti obnovení těžby je například ekologické Sdružení na záchranu kopce Tlustec, které se obává devastace přírody a zhoršení kvality života zdejších lidí.

Starosta Brniště Ivan Pastorek podmínil obnovení těžby vybudováním obchvatu. Podle něj není možné uhlídat, jestli se větší část vytěženého čediče bude opravdu přepravovat po železnici, tak jak slibují vykonavatelé.

Lucie Maňourová, Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme