Sousedé psychicky nemocného muže se bojí jeho návratu z léčebny. Je prý nebezpečný

Obyvatelé paneláku na vyškovském sídlišti Na Hraničkách se bojí návratu svého souseda z psychiatrické léčebny. Sedmdesátiletý důchodce se tam dostal před třemi měsíci poté, co jedné z obyvatelek ve výtahu vyhrožoval zabitím a znásilněním a žena před ním musela utéct. Své sousedy takto terorizuje už roky. Příští týden má soud rozhodnout, jestli mu ústavní ochranné léčení změní na ambulantní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panelové sídliště

Panelové sídliště | Foto: Ladislav Bába

„Vykopl nám dvířka od poštovní schránky a za pět minut půl šesté ráno nám donesl poštu, že to měl ve svojí schránce. Nepořádek, co dělal tady po celém baráku, tak to ví každý,“ popisuje chování psychicky nemocného důchodce, jeden ze sousedů, pan Dominik Pehal.

On sám prý ale z problémového souseda strach nemá. „Ale žena by s ním ve výtahu nejela,“ zdůrazňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé z vyškovského sídliště se bojí návratu souseda z psychiatrické léčebny. Detaily ve Vyškově zjišťovala redaktorka Vlasta Gajdošíková.

Další soused, Miroslav Šujan, dodává, že vážnější problémy začaly asi před pěti lety. „Tady jsme jednou našli nástěnku načerno namalovanou, podruhé potřenou krví. Vstoupíte ráno do výtahu a uvidíte tam černý kříž na zrcadle,“ popisuje.


Problémy s psychicky nemocným mužem měla už i policie. „Také tam došlo k útoku na veřejného činitele, pán zaútočil na jednoho z našich policistů,“ potvrzuje policejní mluvčí Iva Šebková.

Tehdy soud muži poprvé nařídil ústavní ochranné léčení na psychiatrii. Když se vrátil domů, po nějaké době začalo všechno nanovo. „Vyhrožoval lidem zabitím, vykřikoval tam na paní vulgárně, nadával jí. Takže se jednalo opravdu o nebezpečné vyhrožování,“ dodává mluvčí.

Podruhé skončil nebezpečný muž v léčebně, když letos v únoru ve výtahu napadl manželku Miroslava Šujana. „Ona mu utekla z výtahu ven, teď má trauma vůbec vlézt do toho výtahu, já ji doprovázím k autu, když jde do práce,“ říká pan Šujan.

'Spojitost s Frenštátem tady je'

Dodává, že má obavy, že se jim muž po propuštění z léčebny bude mstít a oni by mohli skončit jako lidé z Frenštátu pod Radhoštěm, kterým soused zřejmě úmyslným výbuchem plynu zničil panelák.

„Spojitost s Frenštátem tady určitá je, protože než ho poprvé dali do ústavu, tak mi volal syn: ‘tati dojeď, u něho hoří‘. On totiž celé noci promóňal a pak vařil párky a třeba u toho usnul. Je pro mě úplně děs, že je tento člověk zbaven ústavní léčby, že to nechávají jenom na něm, jestli bude užívat léky,“ říká s obavami pan Šujan.

Za své činy psychicky nemocný muž souzen nebude, protože když je spáchal, byl podle znalce nepříčetný.

„V současné době jsem řízení zastavil, podal jsem k soudu návrh na uložení ochranného léčení. Takže teď bude soud rozhodovat příští čtvrtek o tom mém návrhu,“ vysvětluje státní zástupce Mojmír Pokorný.

Pokud nemocný muž bude z léčebny propuštěn, musí docházet k psychiatrovi ambulantně, například jednou za měsíc. Poruší-li to, lékař po třech měsících kontaktuje soud a ten může rozhodnout, že se pacient vrátí do léčebny. Preventivní ústavní léčbu proti jeho vůli zákon nedovoluje.

„Na jedné straně se hájí práva člověka, který je duševně nemocný, a na druhé straně se především hájí práva společnosti, která za to nemůže, že ten člověk je nemocný a je bohužel i agresivní. To je prostě riziko života, že v průběhu někdy několika let se nestane nic a pak třeba v průběhu měsíců se stane spousta věcí,“ říká psychiatrička Marta Holanová.

Ochrana společnosti vůči agresivním duševně nemocným lidem by se podle Marty Holanové v budoucnu měla řešit změnou zákona.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme