Špilberk láká návštěvníky na nově zpřístupněné prostory

Na hradu Špilberku v Brně je letos v létě možné vstoupit do míst, která dosud byla návštěvníkům nepřístupná. Právě tam zahájili mimořádné letní prohlídky, které zájemce zavedou například do gotických částí hradu, nebo na některá hůře dostupná místa jižního křídla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Špilberk | Foto: Jakub Hritz

Mimořádné letní prohlídky začínají seznámením s nejstaršími pozůstatky původního sídla na kopci nad městem. Jejich cílem je ale také prezentace nejnověji opravených částí stávajícího objektu, vysvětluje mluvčí Michaela Budíková:

„Budeme v rámci mimořádné prohlídkové trasy provádět návštěvníky především nově opraveným jižním křídlem, a to hlavně těmi prostorami, které pošly rekonstrukcí na přelomu tisíciletí. Dále návštěvníci budou moci vidět gotickou část hradu a některá místa, kam prozatím nemohli vstoupit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Špilberku natáčela Zuzana Kopuletá

Hlavní část prohlídky ale bude podle ředitele Pavla Cipriána v jižním křídle. To sice neláká na dávnou historii, která vždy návštěvníky zajímá nejvíce, ale také na to, jak bylo v posledním století s hradem zacházeno:

„Jižní křídlo je svým charakterem trochu odlišné, což souvisí s poslední úpravou hradu Špilberku ve 40. letech minulého století. To bylo samozřejmě velice těžké období, protože v té době byl Špilberk architektonicky sjednocen pro potřeby wermachtu. Ale odmyslíme-li si toto ideologické pozadí, je potřeba říci, že přestavba byla prováděna s použitím velmi kvalitním materiálů, velmi kvalitních řemeslných postupů a my jsme přistoupili k rehabilitaci této vývojové vrstvy. A tak je právě v jižním křídle dobře patrná. Podařilo se také rehabilitovat pozůstatky královského paláce, který stál v místě, kde se dnes rozkládá jižní křídlo. Jsou to pozůstatky středověkého období a je to vlastně sklepení jižního křídla.“

Mimořádné prohlídky hradu Špilberk mají ale ve srovnání s běžnou návštěvou hradu jednu nevýhodu. Není možné tam prostě v danou dobu přijít a zúčastnit se.

„Bude čtrnáct termínů a prohlídka s výkladem bude na objednání. Součástí prohlídky budou i fotografie dobových prostor, takže návštěvníci budou mít možnost srovnání, jak prostory vypadaly v minulosti a jak vypadají dnes. Čas prohlídky začíná v osmnáct třicet,“ upozorňuje mluvčí Michaela Budíková.

Jedna z mimořádných prohlídek je na programu muzea města Brna právě dnes. Další nejbližší pak 25. a 28. července.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme