Společnost Člověk v tísni vydala příručku na obranu před nekalými praktikami 'šmejdů'

"Obezřetnost se vyplácí" je název příručky, kterou vydala plzeňská pobočka společnosti Člověk v tísni. Informační brožura varuje před nekalými praktikami “šmejdů“, tedy před těmi, kteří vydělávají na problémech lidí spojených s exekucí, oddlužením nebo s nákupem na předváděcích akcích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce (ilustr. foto)

Dluhy - exekuce (ilustr. foto) | Foto: Ladislav Bába

Aktivity takzvaných "šmejdů" neustávají. Stále přibývají nové oběti předváděcích akcí, nevýhodných půjček a podobných smluv. Následně je kontaktují lidé nebo společnosti s příslibem pomoci, ale ve výsledku tato pomoc problémy ještě prohloubí a znamená další a další poplatky.

Dalibor Hapl ze společnosti Člověk v tísni popisuje příběh pana Stanislava. Ten před časem ztratil zaměstnání a skončil v evidenci úřadu práce bez nároku na podporu v nezaměstnanosti. Ocitl se zcela bez příjmu, závislý na pomoci rodiny. A tak se rozhodl oslovit zprostředkovatelskou společnost, která mu slíbila, že mu sežene půjčku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plzeňská pobočka Člověka v tísni vydala příručku na obranu před nekalými praktikami ‘šmejdů‘. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Jana Kosová

„Zprostředkovatelská společnost si za svoji pomoc naúčtovala 8 tisíc korun. Pan Stanislav navíc na její doporučení uzavřel životní pojištění. A to proto, aby zvýšil důvěryhodnost u potenciálních věřitelů,“ popisuje Hapl a pokračuje:

„Po několika měsících však žádnou nabídku na půjčku nedostal, neměl peníze na základní potřeby, a proto sjednané pojištění vypověděl. Zprostředkovatelská společnost mu pak za porušení smlouvy požadovala zaplacení pokuty ve výši 10 tisíc korun.“

Pan Stanislav tedy žádnou půjčku nezískal. Naopak přišel o 18 tisíc korun a ještě se vystavil riziku exekuce. A to je jeden případ z mnoha.

Společnost Člověk v tísni teď vydala příručku, kde jsou nejenom příběhy lidí s podobným osudem, ale hlavně různá varování a doporučení, jak se takovým problémům vyhnout, a když už nastanou, jak při nich postupovat.

Byznys s dluhy

Jak Dalibor Hapl připomíná, označení "šmejdi" už se dnes zdaleka netýká jen organizátorů předváděcích akcí. Ve velkém se vyskytují v oblasti byznysu s dluhy.

„To znamená zprostředkování půjček a další návazný byznys, ať už jsou to různé služby jako oddlužení, kdy je to nástroj, který skutečně může lidem pomoci, ovšem ty subjekty, se kterými se setkáváme, využívají důvěry lidí a naopak jim problémy ještě zhoršují,“ upozorňuje Hapl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří 'šmejdi' se teď vydávají za ochránce práv spotřebitelů. Na nové nekalé praktiky upozornil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich

Podle něj už vůbec neplatí, že by se takové problémy týkaly jen seniorů. „Byznys s dluhy je vázán na situaci, kdy se člověk dostane do finančních nesnází, což se může v současnosti dotknout kohokoli.“

„A pak nastupují na lidi, kteří jsou v tuto chvíli i zranitelnější, nabídnou jim rádoby jednoduchou pomoc, která je z problémů vyvede, ale pak přichází právě to ‘ale‘, například podmínky ve smlouvě, začnou naskakovat sankce a všechny věci s tím spojené,“ vyjmenovává.

Příručka "Obezřetnost se vyplácí" byla vydána v rámci projektu podpořeného z prostředků Ministerstva vnitra ČR a Plzeňského kraje. Publikace je zadarmo a je možné si ji vyzvednout na krajském úřadě, ale i na obecních a městských úřadech po celém Plzeňském kraji.

Společnost Člověk v tísni vydala v Plzni příručku Obezřetnost se vyplácí | Foto: Člověk v tísni

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme