Společnost Delta center nadále zůstává hlavním nájemcem Holešovické tržnice

Obvodní soud pro Prahu 7 zatím nepravomocně zamítl žalobu Prahy na společnost Delta center, která je hlavním nájemcem Holešovické tržnice. Podle hlavního města firma porušila smluvní závazky a městu dluží 200 milionů korun. Magistrát u soudu požadoval, aby se firma z areálu vystěhovala. Na základě rozhodnutí soudu to ale společnost Delta center udělat nemusí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Spor o Holešovickou tržnici se táhne od roku 2011. Praha firmě Delta center předčasně vypověděla nájemní smlouvu s tím, že porušila své závazky. Společnost Delta center nařízení Prahy odmítla s odůvodněním, že je nepodložené.

Město proto na firmu podalo žalobu, ve které požadovalo vystěhování firmy z areálu a uhrazení údajného dluhu ve výši 200 milionů korun. V červnu soud požadavek Prahy zamítl a dal za pravdu obžalovanému.

Přehrát

00:00 / 00:00

Společnost Delta center nadále zůstává hlavním nájemcem Holešovické tržnice

„Soud jen jasně potvrdil, co jsme už dávno věděli. Smlouva Delty s hlavním městem je včetně všech sedmi dodatků platná a Delta je jediným právoplatným nájemcem Holešovické tržnice. To znamená, že všechny smlouvy, které město uzavřelo s jednotlivými podnájemci, jsou neplatné," říká ředitel společnosti Delta center Doron Maoz.

Na začátku roku začala Praha sama zakládat smlouvy přímo s podnájemci, kteří už neodváděli peníze společnosti, nýbrž do advokátní úschovy.

„Ačkoli posledních sedm měsíců Delta nezískala od podnájemců žádné peníze, tak musela z vlastní kapsy uhradit veškerý chod tržnice, ostrahu, úklid, zaměstnance atd. Proto jsme podali žalobu na hlavní město Prahy na úhradu škody ve výši 248 milionů korun a v nejbližší době podáme další, ještě mnohem větší žalobu na úhradu ušlých zisků, které vznikly kvůli chování města."

V soudním sporu chce pokračovat i Praha

„Hlavní město Praha podá odvolání proti oběma těmto rozsudkům, protože má za to, že skutkové právní závěry soudy prvního stupně jsou zjevně nezákonné a nesprávné. Obě rozhodnutí soudu Prahy 7 jsou nesrozumitelná a v důsledku toho nepřezkoumatelná," říká mluvčí pražského magistrátu Iva Vojtková.

Vztahy společnosti Delta center jsou napjaté i s podnájemníky Holešovické tržnice. Například rychlé občerstvení McDonald´s se kvůli sporu z areálu odstěhovalo. A někteří už naznačují, že budou jeho cestu následovat.

„Pro nás by to bylo tak, že kdybychom měli platit smlouvu Deltě, která byla předtím, tak ji určitě platit nebudeme. Budeme jednat minimálně o padesátiprocentním snížení, nebo odejdeme, protože oni se nechovali jako nájemce,“ říká majitel železářství Vlastimil Švarc.

Magdaléna Medková, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme