Spolek v Plané na Tachovsku zachraňuje menší památky, lidé mohou adoptovat kříže i pomníčky

Kulturní a okrašlovací spolek KOS v Plané na Tachovsku se snaží najít dobrovolníky, kteří se ujmou drobné zchátralé památky. Podle svých finančních možností ji opraví a budou dál udržovat. Kříže nebo pomníčky u cest si tak mohou lidé adoptovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smírčí kříž (50 49 17 N , 14 18 49 E) | Foto: Josef Janata

Řada křížů v minulosti úplně zanikla nebo je poškodili lidé. Kamení z pomníků a mohyl si rozebrali na stavby domů. Dobrovolníci nyní mohou menší památky v okolí Plané adoptovat a pomoci s jejich obnovou.

Kulturní a okrašlovací spolek KOS Planá nejprve zjistí majitele. Pokud jde například o zapsanou kulturní památku, pak je administrace náročnější.

Po vyřízení všech náležitostí se adoptivní rodiče mohou pustit do opravy. Spolek také pomůže zajistit zkušeného restaurátora.

Projekt Adopce nablízko má dvě etapy. V první se našli adoptivní rodiče pro 15 památek. Ve druhé etapě se o 16 malých pamětihodností nyní zajímá devět dobrovolníků.

Organizátoři akce se nebrání ani možnosti, že si lidé sami vytipují křížek u cesty a postarají se o jeho opravu.

Lukáš Milota, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme