Spor chrudimských ochránců přírody skončil uzavřením Zeleného domu

Pražská centrála Českého svazu ochránců přírody uzavřela Zelený dům v Chrudimi. Objekt v Široké ulici roky využívala místní organizace Českého svazu ochránců přírody, která se posledních několik let soudila se svou pražskou centrálou o to, komu dům vlastně patří. Soud vyhrálo ústředí svazu, které se rozhodlo vyměnit zámky a budovu uzavřít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do rezervace Habrov

Vstup do rezervace Habrov | Foto: ZO ČSOP Klub ochránců SPR Habrov

„Jsme z toho úplně vyvedeni, protože v tom domě sídlíme už od roku 1980, tedy víc než 30 let. Po sedmi letech to přiřkl soud našemu ústředí. Ti nám dali ultimátum, že musíme dům vyklidit, tak odnášíme věci a nevíme, kam půjdeme,“ popisuje Václav Cibulka z chrudimské organizace ČSOP.

Ústřední revizní komise ČSOP teď chce prověřit stav nemovitosti. Vystěhovat se museli nejen rebelující chrudimští ochránci přírody, ale i ostatní nájemci Zeleného domu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor chrudimských ochránců přírody skončil uzavřením Zeleného domu. Vystěhovat se museli všichni nájemníci. Byl u toho i redaktor Josef Kopecký

Zavřeno tak má i chrudimská čajovna, která fungovala jako jedno z kulturních center ve městě.

„Probíhá zde spousta kultury. Ať jsou to přednášky, různé výstavy nebo literární večery. Probíhala zde široká škála různých aktivit a doufáme, že ještě někde jinde probíhat bude," věří předseda sdružení Čajový klub Patrik Vican.

"My jsme tu výpověď vlastně dostali z měsíce na měsíc. Zatím je přerušený provoz, protože není kde jinde. Musíme teď hledat jiný prostor,“ dodává.

Český svaz ochránců přírody tento krok vysvětluje tím, že uzavřené nájemní smlouvy jsou od začátku neplatné.

„Vlastně neexistoval žádný právní důvod k užívání nemovitosti. Měli pouze uzavřenou smlouvu o výpůjčce, ale ta je soudem kvalifikovaná jako neplatná od samého počátku,“ vysvětluje předseda ústřední kontrolní a revizní komise svazu Karel Ferschmann.

Členové chrudimské organizace chtějí i přes všechno ve své činnosti pokračovat dál. „Rozhodně chceme, je nás 13 členů, kteří jsme v tom zajedno. Naše skupina se bude chtít dál starat o Habrov. Jmenujeme se Klub ochránců Habrov a budeme čekat, jak to dopadne,“ říká pan Cibulka.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme