Spor o moravskoslezskou knihovnu pokračuje. Kraj ji chce postavit v areálu Dolních Vítkovic

Moravskoslezská vědecká knihovna možná bude součástí areálu Dolních Vítkovic. Tuto variantu dnes vedení kraje představilo ostatním zastupitelům. Výstavbu v místě bývalých hutí navrhlo poté, co kvůli nedostatku peněz padl původní projekt, takzvaná Černá kostka. Záměr se ale nelíbí opozici, městskému obvodu ani architektům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitelka Knihovny ukrajinské literatury v Moskvě Natálie Šarinová je ve vazbě. Ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Nechali jsme zpracovat studii, jestli bude moct knihovna vzniknout v národní kulturní památce. Je to varianta, která se nám v této chvíli jeví jako reálná. Vědecká knihovna by měla být v centru dění a oblast Vítkovic navštíví víc než milion lidí ročně,“ vysvětluje náměstek hejtmana Svatomír Recman z KSČM.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor o moravskoslezskou vědeckou knihovnu pokračuje. Kraj ji chce postavit v areálu Dolních Vítkovic. Téma pro Kateřinu Daňkovou

S návrhem nesouhlasí například opoziční zastupitelka Eva Poštová z ODS: „Tvrzení, že to tam musí být, je demagogické a nejsou přijímány žádné jiné argumenty. Není tam infrastruktura a také bychom měli mít na zřeteli, aby se oživilo centrum města.“

Poštové vadí, že se diskuse o nové vědecké knihovně smrskla na jedinou variantu. To překvapilo i ostravskou architektku Milenu Vitoulovou, která zároveň poukazuje na chybějící architektonickou soutěž.

„Jak to, že se už jedná o takových závažných krocích, jakože knihovna bude tam? Na zastupitelstvo zbude jen to, aby pro to zvedli ruce, takhle se věci nedělají,“ dodává Vitoulová.

Budoucí podoba knihovny | Foto: Moravskoslezská vědecká knihovna

Zastánci návrhu ale argumentují i tím, že na stavbu v památkovém areálu se mohou čerpat evropské dotace. Pro budoucnost knihovny bude podle Svatomíra Recmana klíčový následující rok.

„V roce 2016 se rozhodne, jestli do toho půjdeme, nebo ne. Jsme limitování časem, kdy bude vyhlášena výzva, abychom měli zpracovanou dokumentaci a mohli požádat o finanční prostředky z Evropské unie,“ upozorňuje Recman.

Moravskoslezský kraj se ale neobejde bez pomoci státu. Vláda před lety přislíbila stavbu krajské knihovny spolufinancovat. Bez státních peněz by jakýkoliv projekt neměl naději na úspěch.

Kateřina Daňková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme