Spor o nezaplacené faktury mezi Metrostavem a Centrem Palmovka bude řešit soud

Spor o budovu nové radnice v Praze 8 jde do další fáze. Akciová společnost Centrum Palmovka se se stavební společností Metrostav nedohodly, jak vyřešit nezaplacené faktury za práce na budově. Spor teď bude řešit rozhodčí soud. Podle Metrostavu i společnosti, kterou vlastní osmá městská část, jde o stovky milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová Palmovka: takzvaný První městský dům | Foto: oficiální stránky Nové Palmovky

Stavbu schválila Praha 8 na konci léta 2010. Výstavba začala loni v dubnu. Budova má zabírat plochu o rozloze více než 16 000 metrů čtverečních.

Má jít o polyfunkční městské centrum s velkou halou, nádvořím, maloobchodními prostory a kancelářemi k pronájmu. Práce se pozastavily letos v květnu kvůli dlužným částkám na fakturách.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu mezi Metrostavem a Centrem Palmovka, který skončí u soudu, natáčel Jan Charvát

Zastavit úplně by se ale neměly, říká mluvčí akciové společnosti Centrum Palmovka František Králík:

„Výstavba Centra Palmovka by neměla být přerušená, protože i nezaplacené faktury podle smlouvy nezadávají důvod k přerušení stavby.“

Peníze Praha 8 prostřednictvím akciové společnosti odmítla zaplatit, protože chce prověřit platnost smlouvy mezi Centrem Palmovka a Metrostavem.

„První důvod je naše pochybnost o tom, jestli smlouva mezi Metrostavem a Centrem Palmovka je platná. Druhým důvodem je, že znalecký posudek jasně říká, že k datu 19. června cena stavby činila 30 procent z rozpočtu. V případě, že zaplatíme požadovanou částku, bude proplaceno 70 procent hotové stavby. Nepoměr je ohromný,“ říká Králík.

V pátek vypršelo smírčí řízení, obě strany ale podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka nenašly shodu:

„Účastníci jednání konstatovali, že při smírčím řízení k dohodě nedošlo. Na základě toho Metrostav podal žalobu k rozhodčímu soudu. Kdy to bude uzavřeno, si netroufnu říct.“

Podle Poláka bylo předání k rozhodčímu soudu krokem, který určuje platná smlouva.

„Smlouva určuje nějaký postup, pokud se partneři nedohodnou. Prvním krokem bylo smírčí řízení, které úspěšné nebylo. Dalším krokem podle intencí smlouvy je žaloba k rozhodčímu soudu,“ vysvětluje Polák.

Metrostav si podle svých slov nárokuje asi 240 milionů korun. Podle Centra Palmovka se ale jedná o faktury ve výši 179 milionů korun.

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme