Sportovní gymnazisté z Vrbna pod Pradědem se nechtějí stěhovat do Bruntálu. Podepisují petici

Sjezdovky na dosah ruky, běžecké dráhy a cyklistické trasy uprostřed jesenické přírody. Takové výhody mají sportovní gymnazisté z Vrbna pod Pradědem. Jenže teď se bojí, že o ně přijdou. Škola se už před časem musela kvůli úsporám sloučit s gymnáziem v Bruntále a teď to vypadá, že se tam odloučené vrbenské pracoviště bude muset přestěhovat. Sportovci se s tím smířit nechtějí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklisté závodili na sněhu pod Ještědem | Foto: Šárka Sudová

Na bicyklu je sedmnáctiletý student Václav Prejda jako ryba ve vodě. Teď má ve Vrbně pod Pradědem k rozvíjení svého koníčku ideální podmínky.

„Znamená to pro mě hodně, trávím tím veškerý volný čas a bez cyklistiky nevím, co bych dělal. Myslím si, že je to jedno z nejlepších gymnázií, se kterými jsem se potkal,“ říká Václav.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Vrbně pod Pradědem natáčela reportérka Jana Jeckelová

Cyklistice propadl taky spolužák Rostislav Brokeš. Přesuny, které vrbenské zařízení pravděpodobně čekají, ho nadzvedávají ze sedla.

„Šetří se peníze, kde můžou, a myslím, že v zrovna tomhle případě na nesprávných místech,“ míní.

Právě studentům sportovních oborů Vrbno nabízí nenahraditelné podmínky, vypočítává statutární zástupkyně odloučeného pracoviště Jitka Krätschmerová.

„Kousek tady jsou běžecké tratě, přibližně 400 metrů je sjezdovka, která se teď modernizuje a má mít i homologaci na závody. Dalším sportem je u nás cyklistika a ty kopečky tady a celé okolí maximálně vyhovuje.“

A tak je jasné, že tak jedinečného zázemí se studenti vzdát nechtějí. Za zachování středního školství ve Vrbně už ve městě koluje petice, potvrdila to vychovatelka Dagmar Ohnoutková. Je to podle ní důležité nejen pro stávající, ale i budoucí místní studenty.

„Je tam napsané, aby tady dál pokračovalo víceleté gymnázium. Děti, co jsou tady na základní škole, by musely dojíždět do Bruntálu, a která matka by chtěla, aby dítě od 11 let dojíždělo,“ podotýká Dagmar Ohnoutková.

Stěhování je prý nevyhnutelné

Jenže stěhování odloučeného vrbenského pracoviště do Bruntálu je v budoucnu stejně nevyhnutelné, říká ředitel školy Petr Melichar. Studenti přitom o sportoviště ve Vrbně nepřijdou, jen ho budou mít trochu z ruky.

„To bude tak, že ho budeme muset každopádně opustit. Co se týká žáků se sportovní přípravou, tak rozhodně tyto obory nebudeme rušit, pouze se pro ně zvětší dojezdová vzdálenost na sportoviště,“ upřesnil Melichar.

Zřizovatel školy, Moravskoslezský kraj, potvrdil, že stěhování bude aktuální nejdříve v roce 2015. Cyklista Václav Prejda tak může zatím dál svištět po vrbenských kopcích.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme