Spory o autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji pokračují. Odbory žádají změnu jízdních řádů

Problémy s tendrem na autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji nekončí. Hejtmanství s ním má problémy už od září minulého roku, kdy kraj zakázku za pět a půl miliardy korun vypsal. Jedním ze sporných bodů jsou i jízdní řády. Podle odborářů kraj požaduje příliš krátké dojezdové časy, které prý není možné stihnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BusLine - autobus | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Pokud má jet autobus průměrnou rychlostí 60 až 70 kilometrů v hodině, je to špatně. To prostě nejde ani osobákem. To je to, o co nám jde. My už teď víme, že z dopravního hlediska je zakládací dokumentace špatná,“ uvedl před časem předák odborů společnosti BusLine Jiří Kuchynka.

Krátké dojezdové časy podle něj můžou ohrozit bezpečnost provozu a budou řidiče nutit porušovat dopravní předpisy.

Odboráři si nechali zpracovat analýzu, kterou předali i na krajský úřad. Údajně z ní vyplývá, že jsou jízdní řády navržené špatně.

S tím ale nesouhlasí náměstek hejtmana Karel Janeček z ČSSD: „Udělali jsme si rozbor té analýzy. Ta analýza je velmi nepřesná. Určitě je nesmysl, že by ty orientační jízdní řády, které jsou v současnosti, nutily řidiče autobusu k překračování bezpečnostních nebo dopravních předpisů. Jízdní řády se tvoří průběžně. I dopravci mají možnost dát připomínky na oddělení dopravní obslužnosti odboru dopravy.“

Tendr v současné době prošetřuje i antimonopolní úřad, který hejtmanství zatím zakázal v něm jakkoliv pokračovat. Královéhradeckému kraji tak reálně hrozí, že nestihne všechno vyřídit včas tak, aby nový dopravce mohl od ledna příštího roku jezdit.

„Budeme postupovat striktně podle zákona, jako jsme činili doposud. Existují zákonné možnosti a jednou z nich je jednací řízení bez uveřejnění. Od 1. ledna 2017 budou autobusy jezdit. To mohu veřejnost ujistit. Veřejná autobusová doprava bude určitě zajištěna,“ říká Janeček.

Královéhradecký kraj teď chce co nejrychleji docílit toho, aby mu antimonopolní úřad dovolil v zakázce pokračovat, a podá proti zastavení tendru takzvaný rozklad. Může se ale také stát, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tendr zruší. Jasno by mohlo být asi do měsíce.

Josef Ženatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme