Správa šumavského parku pokácí uschlé stromy u pramenů Vltavy

Správa Národního parku Šumava pokácí uschlé stromy v oblasti pramenů Vltavy. Ta je přitom v nejpřísněji chráněné zóně. Důvodem je riziko pádu stromů na turistickou stezku. Zásah povolila inspekce životního prostředí i ministerstvo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uschlé stromy na Šumavě | Foto: Jana Matznerová

Dřevorubci porazí 10 procent stromů metodou, kterou používají například v sousedním Bavorském parku.

„Podél cesty tam máme souše a hledali jsme a nalezli způsob, jak se s tím v průběhu letošní turistické sezony vyrovnat. V principu jdeme cestou, kterou zvolil bavorský národní park. Znamená to, že v letošním roce, teď v červnu před začátkem sezony, odborným odhadem u zhruba 10 procent stromů, které jsou nejrizikovější, provedeme výběrový řez,“ řekl radiožurnálu náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař z TOP 09.

Stromy se seříznou ve výšce čtyř až osmi metrů. To umožní samovolný postupný rozklad kmene. „Ve čtyřech až osmi metrech souš přeřízneme způsobem, který znamená, že postupný rozpad kmene, který zůstane stát, je přirozenější, a tímto výrazně eliminujeme riziko, které tam bude. Je to cesta, která je myslím si velmi vstřícná jak k turistickému provozu na této cestě, tak samozřejmě i k přírodě. Na tento zásah je vystavena výjimka, čili se pohybujeme v teritoriu platné legislativy,“ dodal Tesař.

Pokud by se zásah neprovedl, jedna z turisticky nejvyužívanějších tras by nejspíš musela zůstat trvale zavřená. Pracovníci parku budou cestu k pramenům Vltavy během letní sezony pravidelně kontrolovat. V případě silného větru ji nechají z bezpečnostních důvodů uzavřít.

Lucie Husárová 1, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme