Správce brněnských kostelů noční dřina kvůli změně času nečeká, většinu hodin řídí automatika

Během noci ze soboty na neděli přijdeme o hodinu, zimní čas se mění na letní. Přináší to s sebou praktický úkol posunout o hodinu všechny časoměřiče, včetně těch na radnicích, kostelech a dalších veřejných místech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stará radnice v Brně. Ilustrační foto.

Stará radnice v Brně. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

V Brně je dvacet sedm kostelů a na řadě z nich je potřeba posunout hodiny. Martina Jandlová z Biskupství brněnského ale rozptyluje představu o tom, že jde o úmornou noční dřinu.

„Často se setkávám s představou, že na kostelních věžích jsou staré mechanické stroje a lidé z posledních sil vylezou na kostelní věž a tam nějak manipulují se starým strojem. Většina kostelů už má digitální hodiny a ty jsou ovládány frankfurtským časovým signálem automaticky. Je jen jeden kostel, kde se hodiny zastaví a pak se to posunuje,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu změny času se věnoval reportér Vladan Dokoupil

Zmiňovanou výjimkou je kostel svatého Jakuba na brněnském Jakubském náměstí. Automatika není ani na věži Staré radnice, která je nejstarší dochovanou světskou budovou ve městě. Její správci se podle Pavla Žáry z brněnského magistrátu noční dřině kvůli změně času nevyhnou.

„V noci ze soboty na neděli musejí správci stroj na Staré radnici zastavit, musejí tam udělat spousty technických úkonů k tomu, aby mohli posunout stroj dopředu. Podotýkám, že se musí posunout ručně. To znamená, že tam je to složitější,“ popisuje Pavel Žára.

Hůř si zvykají samotní lidé

Možná největší změnu kvůli přechodu ze zimního na letní čas nakonec budou muset lidé udělat sami v sobě. Brněnská klinická psycholožka Zuzana Spurná upozorňuje na to, že může trvat nějaký čas, než si na posun zvyknou.

„Spousta lidí se neorientuje jen podle hodin, ale i podle toho, kolik je světla, i třeba podle toho, jak potřebuje jejich pes venčit, jak děti usínají a podobně. Může se to potom týkat celé rodiny. Někdo se začne budit dřív, někdo bude dřív unavený. Vždycky trvá nějakou dobu, než se na nový rytmus celá rodina - dospělí, děti, zvířata - sladí tak, aby registrovali časovou změnu,“ říká psycholožka.

Z letního na zimní čas se vrátíme letos 27. října, kdy na rozdíl od příští noci získáme hodinu k dobru.

Vladan Dokoupil, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme