Správné uskladnění potravin v období veder zabrání nepříjemným onemocněním

Některé potraviny se v horku rychle kazí a množí se v nich nezdravé látky. V létě je proto obzvlášť důležité správné skladování jídla. Ani lednička nemusí stačit. Pokud jsou potraviny uloženy v příliš vysoké teplotě, hrozí, že se v nich rozmnoží různé mikroorganismy. Ty mají za následek zdravotní potíže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování (ilustrační foto)

Nakupování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Na výrobky, které v obchodech najdeme v chladících pultech, si v létě musíme dát obzvlášť pozor. Po nákupu bychom je měli co nejdřív přepravit do chladu nebo je ihned sníst.

Záchranou není ani domácí lednička. Když se často otevírá, může v ní teplota vyšplhat až k osmi stupňům Celsia. To už spoustě potravin nevyhovuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak správně skladovat potraviny zejména v parném létě, zjišťovala reportérka Martina Pelcová

„Maximálně do dvou stupňů by se měly skladovat ryby a plody moře, do tří stupňů maximálně vnitřnosti, maximálně do čtyř stupňů drůbeží, králičí maso a menší zvěřina, ta velká zvěřina může být až do sedmi stupňů,“ vysvětluje odbornice na hygienu potravin Lenka Vorlová a pokračuje:

„Do sedmi stupňů by se mělo skladovat čerstvé maso a polotovary, čerstvé sladkovodní ryby - tam by to mělo být maximálně pět stupňů Celsia.“

Trvanlivé a sušené mléčné výrobky vydrží teploty i do čtyřiadvaceti stupňů Celsia, ostatní produkty z mléka osm stupňů, vejce pět stupňů Celsia. Když je tato teplota překročená, v potravinách se množí nezdravé látky.

Vyšší teplota znamená vyšší riziko

„Při vyšší teplotě se ty procesy zrychlují a vznikají tam metabolity neboli produkty toho odbourávání různých látek - mohou to být biogenní aminy, toxiny mikroorganismů, mohou se pomnožit mikroorganismy a to všechno může vést k onemocnění z potravin, která nám můžou zkomplikovat život,“ varuje Vorlová.

K nejčastějším potížím patří žaludeční nevolnosti, průjmy, zvracení, nebo bolesti břicha. Vždy je lepší vyhledat lékaře, radí zdravotní sestra Miriam Verbíková.

„Je to lepší, když je to pod kontrolou lékaře, protože člověk, který třeba pracuje v potravinářství nebo s lidmi, ohrožuje své okolí. Potom se to vlastně hlásí i na hygienu, hygiena ví, zda je ta stolice infekční, nebo ne, a okamžitě se informuje pacient i zaměstnavatel,“ objasňuje.

Doporučenou léčbu je pak vždy nutné doplnit dostatečným pitným režimem.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme