Stadion na Štvanici ničí dřevokazná houba, hrozí jeho zřícení

Zimní stadion Štvanice čeká buď demolice, nebo rozsáhlá rekonstrukce. Pražský magistrát jej dnes převezme od jeho nájemce a počká na rozhodnutí stavebního úřadu, co s 80 let starým stadionem udělá. Budova je už od ledna kvůli špatnému technickému stavu zavřená a některým částem podle posudku hrozí zřícení. Přitom stadion je od roku 2003 kulturní památkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detail nosníku dřevěné konstrukce stadionu Štvanice nakžený dřevokaznou houbou | Foto: Ondřej Šefců

Do areálu Štvanice mohou od letošního ledna vcházet jen pracovníci pražského magistrátu nebo lidé, kteří měli zimní stadion pronajatý, a také odborníci Národního památkového ústavu.

„Možná i kvůli tomu, jak je konstrukce opláštěná, tak není vidět, co se děje se systémem podpor, které podpírají tribuny. Fatální problém je v tom, že to je dřevěná konstrukce, do které zjevně dlouhou dobu zatékalo, a z toho, co jsem viděl, je zřejmé, že objekt je v havarijním stavu,“ ukazuje památkář Ondřej Ševců.

Hokej se na Štvanici hrál už před 80 lety, od té doby tu byla čtyři světová mistrovství a trénovala tady řada slavných bruslařů včetně Áji Vrzáňové.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stav stadionu na Štvanici se zajímala reportérka Michaela Vetešková

Pro architekta Ondřeje Ševců z Národního památkového ústavu je stadion svědectvím toho, jak se žilo v prvorepublikové Praze, a statut kulturní památky má podle něj areál oprávněně.

„Nasbíral spoustu historických momentů. Když budete dělat anketu mezi Pražany, tak tam bruslil skoro každý, takže budova má paměť a určitě její konstrukční systém, její jednoduchost, lehkost zbudování tribun je věcí pozoruhodnou,“ říká Ševců.

Na druhé straně, dřevěná konstrukce je hodně zasažená dřevokaznou houbou a pravděpodobně se bude muset v případě rekonstrukce nahradit věrnou replikou. Teď je otázkou času, kdy by mohla část budovy spadnout.

„Není úplně radno chodit okolo něj, protože při určité kombinaci faktorů, například poryvu silného větru, by mohlo dojít ke zhroucení konstrukce. Čili je nutno tady začít bezodkladně jednat, co dál,“ upozorňuje architekt.

Jestliže se odborníci rozhodnout stadion zbourat, musí jej ministerstvo kultury zbavit památkové ochrany.

Michaela Vetešková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme