Stále oblíbenějším cílem turistů je Luh u Branova v kraji Oty Pavla

Milovníci knih Oty Pavla mohou při svých prázdninových cestách navštívit místa, kde vznikaly jeho půvabné příběhy z okolí Berounky. Ať už je to Nezabudický jez, louka Brtva, Šímovic skála, hospoda U Rozvědčíka nebo přívoz v Luhu pod Branovem. Právě tam kdysi převozničil Karel Prošek, kterého skvěle ztvárnil Rudolf Hrušínský ve filmu Smrt krásných srnců. Přívoz funguje dodnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přívoz pro pěší a cyklisty | Foto: Jan Rosenauer

Domek číslo popisné 13 v Luhu pod Branovem vždycky patřil obci Branov. A odjakživa byl určen pro převozníka. Doložen je od 17. století. Nyní je v něm pamětní síň Oty Pavla a - jak jinak - místnost pro převozníky. Malý domek se nachází jen pár metrů od břehu Berounky. Kdysi tady bydlel převozník Karel Prošek a právě sem jezdil Ota Pavel se svými bratry a také se svými rodiči.

„S Otou Pavlem jsem se znal osobně. Byl to takový výjimečný člověk. To se prostě ani nedá slovy vypovědět. On byl víceméně samotář. Z mého pohledu on a pan Zýka z rybárny byli nerozluční přátelé a to pouto, který oni měli mezi sebou, to se prostě nedá zapomenout,“ vypráví starosta František Štiller.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Františkem Štillerem, starostou Branova

Po vstupu do malé pamětní síně ukazuje: „Tady máte první lux, který starý pan Popper, Otův tatínek, prezentoval pro firmu Lux.“ Dále připomíná vystavený hnědý a hodně ošuntělý batoh, který patřil přímo Otovi. Přijížděl s ním na čundr na Branov a právě s ním chodil kolem řeky. Mezi exponáty patří také pramice, na které se Ota Pavel projížděl s panem Proškem po Berounce. Není opravovaná a je vystavená tak, jak ji našli na břehu v kopřivách. Prohlédnout si můžeme také ryby zachované z chaty, kde Ota Pavel pobýval.

V Berounce lze prý ryby stále potkat. Dobrá parta místních rybářů jistě přijme mezi sebe každého zájemce. Atmosféru celého prostředí dotváří fungující přívoz, na kterém dnes převáží vnuk legendárního pana Proška.

V době letních prázdnin jsou síň a přívoz v provozu denně od devíti ráno do sedmi do večera

Marína Dvořáková, Zuzana Burešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme